Ana sayfa Sinema Güzelliğiyle Mest Eden Juliette Binoche’un Rolünü Yaşadığı 5 Filmi

Güzelliğiyle Mest Eden Juliette Binoche’un Rolünü Yaşadığı 5 Filmi

834
0

Fransız asıllı oyuncu Juliette Binoche, dramadan komediye birçok filmde rol almış, oynadığı her karakterle bütünleşerek hafızalarda kalıcı bir yer edinmeyi başarmıştır. Akıcı Fransızca ve İngilizcesiyle kulaklara bayram ettirirken, sade güzelliği ve estetik duruşuyla da hiç konuşmadığı sahnelerde bile izleyiciyi filmin içine çekmeyi başarmıştır. Sizlerin de bu büyüye kapılmasına yardımcı olacağını düşündüğüm, Juliette Binoche’un en güzel beş filmi:

1Üç Renk: Mavi – Trois couleurs: Bleu (1993)

Aslında kariyerindeki başarısının dönüm noktası, ünlü yönetmen Kieslowski’nin Renk Üçlemesinin ilki olan Mavi’de hayat verdiği; oğlunun ve eşinin ölümünün ardından, müzikten, tüm varlığından hatta kendinden bile kaçmaya çalışan Julie Vignon rolü olmuştur. Hayat verdiği rol ile César En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü almış ve kaybettiklerimizin ardında yaşananları, karanlığı ve çaresizlik duygusunu Kieslowski’nin dilinden beyaz perdeye başarılı bir şekilde aktarmıştır.

2Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği – The Umbearable Lightness of Being (1988)

Milan Kundera’nın unutulmaz eserlerinden biri olan Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği – The Umbearable Lightness of Being; Philip Kaufman’ın yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlanmıştır.. 1968 yılında Prag’ında başlayan hikâye; aslında bir cerrah olan Thomas’ın ekseninde gelişen olayları ele alır. Birbirlerine oldukça çok benzeyen Thomas ve Sabrina’nın yanında, Juliette’in hayat verdiği Teraza karakterinin naifliği oldukça dikkat çekmektedir.

3Çikolata – Chocolat (2000)

Joanne Harris’in aynı adlı romanına dayanır ve tutucu bir Fransız kasabasına yerleşen genç bir anne ile altı yaşındaki kızının açtıkları çikolata dükkanının, tüm zorluklara rağmen kabul görüşünü ve onlar sayesinde değişen hayatları keyifli bir biçimde izleyiciye aktarır. Binoche’un yanı sıra Johnny Deep ile Alfred Molina da oyuncu kadrosunda yer almaktadır. 

4Aslı Gibidir – Copie Conforme (2010)

2016 yılında kaybettiğimiz yönetmen Abbas Kiarostami’nin zekice kurguladığı alt metinleri, başrolü paylaşan William Shimell ve Juliette Binoche’un İtalyanca, Fransızca ve İngilizceyle karışık akıp giden konuşmaları ve durağan olmasının yanı sıra tarihi gezi tadında çekilmiş sahneleri dolasıyla izlenmesi gereken filmler listesinde yer almalıdır.

5Saklı – Caché (2005)

Gerçekçi, rahatsız edici ve sarsıcı olarak nitelenen filmleriyle tanıdığımız yönetmen Michael Haneke, Caché filmini kişisel suçluluk hissi ve bunun reddedilmesi üzerine bir öykü olarak özetlemiştir. Başrolde Juliette Binoche ve Daniel Auteuil, evli bir çifti canlandırırken; geçmiş günahlarla yüzleşmek, vicdan, merhamet, öfke, şüphe gibi kavramları sorgulayarak karşımıza çıkarıyor.

“Oyuncu olmak kendinden geçmek, sihir yaymaktır. Size sunulmuş bir şeyi, güzelliği, gücü ya da esin perisinin son armağanını, kim bilir belki de yoksunluğu paylaşmaktır. Çünkü film yapmak, fırtınada bir gemi gibidir: dümende biri vardır, diğerleri izlemededir; bir kişinin boğulması diğerlerinin de boğulacağı anlamına gelir… Filmler aralık kapılardır ve her kapıdan içeri süzülürken kişilik ve yaşamımı değiştiririm. Her kapı bir sorudur. Yanıtı ise yaşamı kabullenmektedir.” 
-Juliette Binoche

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here