Ana sayfa Sağlık Karpuzun Bilmediğiniz 10 Faydası

Karpuzun Bilmediğiniz 10 Faydası

795
0

Yaz aylarının değişilmez meyvelerinde olan karpuz, içerdiği sıvı miktarı bakımında doğada bulunan en güçlü besinlerden birisidir. Karpuz bu özelliğiyle vücut sıvı oranının karşılamasında oldukça etkilidir.

Sadece sıcı oranının karşılanması haricinde karpuzun birbirinden farklı faydaları vardır. Peki karpuzun faydaları nelerdir? Hangi konularda karpuz yararlıdır? Bu sorulara cevap verelim.

1Gözler için faydalıdır.

A vitamini deposu olan karpuz, gözlerin retina pigmentleri üretmesine yardımcı olur. Aynı zamanda beta karoten bakımından da zengin olan karpuz, gece körlüğüne yakalanma oranını azaltır.

2Bağışıklık sistemini güçlendir ve kanserli hücrelere karşı korur.

Karpuz, C vitamini bakımından da zengin bir meyvedir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanserli hücrelere karşı korur. Yapılan bazı araştırmalarda karpuz içerdiği likopen maddesi, sayesinde kanserli hücrelerin oluşumunu engeller.

3Sinir sistemini güçlendirir.

Potasyum bakımından zengin olan karpuz, sinir sisteminin dokularını güçlendirir.

4Kas ağrılarına iyi gelir.

Aynı zamanda kas ağrılarına ve uykusuzluk problemlerine doğal bir besin kaynağıdır.

5Böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar.

İdrarda oluşan enfeksiyonları önler. Su oranı yüksek olduğundan böbreklerin daha iyi çalışmasına destek olur. Vücudun su ihtiyacını gideren karpuz, karaciğer ve ciltte yağ bezlerinin oluşmasını engeller.

6Beyin kanamalarına ve kalp sorunlarına iyi gelir.

Uzmanlar, sıcak havalarda 4-5 dilim karpuz tüketmenin ani beyin kanamalarına ve kalp sorunlarına iyi geldiğini vurguluyorlar. Ayrıca kan seviyesini düzenleyerek inme ve felç risklerini de azaltır.

7Depresyona girme ihtimalini düşürür.

Karpuz bol miktarda B6 vitamini içerir. Bu vitamin beyinde bulunan serotonin hormonunun üretimini sağlar. Böylece karpuz yiyen kişinin depresyona girme ihtimalini düşürür.

8Kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Kalbin daha sağlıklı çalışması için potasyuma ihtiyaç duyarız. Ancak sıcak havalarda vücut potasyum oranını daha fazla düşürür. Karpuz potasyum bakımından zengin bir meyvedir. Bu yüzden sıcak havalarda karpuz tüketerek vücudun ihtiyacı olan sıvı dışında potasyum oranını da giderir.

9Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Yazın kilo vermek isteyenler için de ideal bir besin olan karpuz, yüksek lif sayesinde uzun süre tokluk sağlar ayrıca bağırsakların daha rahat çalışmasını destekler. Sindirim problemlerin başında gelen bakteri ve enfeksiyonları temizler.

10Tokluk hissi oluşturur.

Özellikle uzmanlar tarafından Ramazan aylarında iftar ve sahurlarda tüketilmesi tavsiye edilir. Hem uzun süre tokluk hem uzun süre tok tutmanızı sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here