Ana sayfa Edebiyat Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın 5 Yolu

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın 5 Yolu

1192
0

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak, ülkemizdeki insanların büyük çoğunluğuna her zaman zor gelmiştir. Aynı zamanda bu kitle içerisinde kitap okumak isteyip, kendini bir türlü kitap okumaya zaman yaratamamış bir kesim de yok değil.

Bazı gerçekleştirmemiz gereken adımlar ile sizlerin de kitap okuma alışkanlığı kazanacağınıza inancımız tam. İşte size kitap okumayı rutin hale getirecek tavsiyeler…

1İlgi alanınıza uygun bir kitap seçin.

Kitap okumaya başlamadan önce bir kitap seçmemiz gerekiyor. Ancak bu kitabı seçerken dikkat etmemiz gereken, bizi sıkacak ve ağır ifadelerden oluşacak bir kitabı seçmemek. İlgi alanımıza uygun ve anlaşılır bir kitap seçmek daha uygun olacaktır.

2Günlük okuma rutininizi belirleyin.

Kendinizi sadece kitaba verip başka bir şeyle ilgilenmeyeceğiniz bir zaman ayırın. Günde 15 dakikanızı kitap okumaya ayırabilirsiniz. Bu süre zaman geçtikçe arttırılabilir ve alışkanlık edinebilirsiniz.

3Sıkıldığınız kitabı derhal bırakın.

Eğer okuduğunuz kitap size sıkıcı gelmişse ve o kitabı bitiremeyecekmiş gibi hissediyorsanız kitabınızı yarıda bırakın. Demek ki kitap size göre değilmiş ve bu oldukça normal bir durum. Her okuduğunuz kitabı bitirme gibi bir zorunluluğunuz yok. Hemen yeni bir kitap seçin.

4Kitaplar konusunda seçici olun.

Kitap seçerken sadece konusuna veya kapağına bakarak seçim yapmamalıyız. Öncelikler kitap hakkında ufak araştırmalar yapıp diğer okurların görüşlerini inceleyebilirsin. Aynı zamanda bir kitabevine gidip birkaç sayfasını okumanızda hiçbir sakınca yok. Kitabın sizi çekip çekmediğinden emin olun.

5Kitaplarla alakalı sitelere üye olun.

Okuduğunuz kitapları tartışabileceğiniz insanların bulunduğu sitelere üye olabilirsiniz. Bu gibi platformlarda kitap arkadaşları edinebilirsiniz. Ayrıca bitirdiğiniz kitapları işaretleyip, okunacaklar listesi oluşturabileceğiniz siteler mevcut. Sosyal medyada okuduğunuz kitaplar hakkında paylaşımlar yaparak kendinize ekstra motivasyon sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here