Ana sayfa Dizi Kusursuz Bir Aktör: Benedict Cumberbatch ve Canlandırdığı 11 Karakter

Kusursuz Bir Aktör: Benedict Cumberbatch ve Canlandırdığı 11 Karakter

1232
0

Benedict Timothy Carlton Cumberbatch, son döneme damga vuran aktörlerden sadece bir tanesi. Yeteneğiyle bizleri kendine hayran bırakan karizmatik aktör, dünden bugüne bir çok karaktere can vermiştir. Geçtiğimiz günlerde 43 yaşına basan Cumberbatch, kariyerinde emin adımlarla yükselmeye devam ediyor. Bugün sizler için canlandırdığı 11 karakteri derledik. Listede olmayan karakterler için affınıza sığınırız.

1Sherlock (2010) / Sherlock Holmes

Sherlock, Mark Gatiss tarafından televizyon için geliştirilen Sir Arthur Conan Doyle’ın aynı adı taşıyan romanlarına dayalı Britanya televizyon dizisidir. Dizinin 90 dakikalık ilk bölümü 25 Temmuz 2010 günü BBC One televizyon kanalında, “Mini-Dizi” olarak yayınlanmaya başladı. Ancak gördüğü büyük ilgi sonucunda diziye devam edilmesine karar verildi. Dizinin 2. sezonu 1 Ocak 2012’de başladı. 15 Ocak 2012’de yayınlanan 6. bölüm ise 2. sezonun final bölümü olarak seyirciyle buluştu. Dizinin en son 4. sezonu yayınlanmıştır. 5. sezon onayı verilmiştir. Dizi romandan farklı olarak 21. yüzyılda geçiyor. Sherlock Holmes’ün kredi kartları, cep telefonu ve laptopu var, otomobil ve metroyu kullanıyor. Dr. John Watson ise alışılagelmiş şekilde kâğıt ve kalem kullanarak hatıra yazmıyor, bir blog adresi var ve düzenli olarak oraya yazılar gönderiyor.

2Patrick Melrose (2018) / Patrick Melrose

Edward St. Aubyn’in yarı otobiyografik roman serisinden uyarlanan dizide; babası tarafından istismar edilen, alkolik ve sorunlu bir kişiliğe sahip Patrick Melrose’un hayatının evreleri anlatılıyor. 3 farklı zaman ve mekanda geçen dizide, Patrick’in kendini rehabilite etmeye çalışmasını, babasının ölümünü, iyi bir baba olma konusundaki kişisel çabalarını ve birçok çocukluk travması ile mücadelesine şahit oluyoruz.

3 Van Gogh: Painted with Words (2010) / Vincent van Gogh

Yapımcılığını BBC’nin üstlendiği bu belgesel, sanatçının mektuplarından yola çıkılarak Van Gogh’u idealizmi ve yaşamı anlatılıyor.

412 Years A Slave / 12 Yıllık Esaret (2013) / William Ford

2013 İngiliz-Amerikan yapımı tarihsel epik dram filmidir. Film New York Eyaletinde özgür bir siyahi olarak doğmuş olan ve 1841 yılında Washington DC’de kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup’un 12 yıl boyunca köle olarak geçirdiği yaşamı anlatmaktadır. Film Northup’un 1853 yılında aynı isimle yazdığı Twelve Years a Slave isimli anılarına dayanılarak sinemaya uyarlanmıştır. Anılarını yayınlamadan önce Northup 12 yıl boyunca, Louisiana eyaletinde tarlalarda köle olarak çalışmıştır. Northup’un anılarının ilk bilimsel baskısı, 1968 yılında Sue Eakin ve Joseph Logsdon’un eş editörlüğünde gerekli izinler alınmasının ardından redakte edilerek, doğruluğu kanıtlandıktan sonra basılmıştır.

5The Imitation Game / Enigma (2014) / Alan Turing

Film, Alan Turing adlı matematikçinin II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını anlatır. Hükümet tarafından bu iş için ülkenin en önemli matematikçileriyle beraber seçilen Alan Turing grubun en hırslısı, aynı zamanda en zekisidir. Ancak zeki olduğu kadar da anlaşılması zor birisidir. Bu anlaşılmazlık grubu ve çevresindekileri ile arasında sorunlara yol açacak, başının belaya girmesine sebebiyet verecektir. Her şeye rağmen ülkesinin ve müttefiklerin geleceği ona bağlıdır. Karakterinden ödün vererek takım çalışmasına katılmalı ve bu şifreyi çözmelidir.

6Bilinmeze Doğru: Star Trek (2013) / Khan Noonien Singh

2013 yapımı J. J. Abrams’ın yönetmenliğini yaptığı bilim-kurgu aksiyon filmidir. 2009 yapımı Star Trek’in devam filmidir. Gene Roddenberry’nin aynı isimli romanından Roberto Orci, Alex Kurtzman ve Damon Lindelof tarafından senaryoya uyarlanmıştır. Lindelof, Orci, Kurtzman ve Abrams aynı zamanda Bryan Burk’le beraber filmin yapımcılığını da üstlenmişlerdir. Başrollerinde ilk filmde de yer alan James T. Kirk rolünde Chris Pine, Zachary Quinto,John Cho, Zoe Saldana, Simon Pegg, Karl Urban, Anton Yelchin, Leonard Nimoy ve Bruce Greenwood yer alıyor. Aynı zamanda Benedict Cumberbatch, Peter Weller ve Alice Eve gibi yeni isimlerde kadroya katılmıştır.

7Wikileaks: Beşinci Kuvvet (2013) / Julian Assange

2013 yapımı haber sızdırma sitesi WikiLeaks hakkında gerilim filmi. Josh Singer tarafından yazılan filmin yönetmenliğini Bill Condon üstlenmiştir. Başrollerde genel yayın yönetmeni ve sitenin kurucusu Julian Assange’ı oynayan Benedict Cumberbatch ve eski konuşmacı Daniel Domscheit-Berg’i oynayan Daniel Brühl yer almıştır.[5]Anthony Mackie, David Thewlis, Alicia Vikander, Stanley Tucci ve Laura Linney yardımcı rolleri oynamıştır. Film, Domscheit-Berg’in Inside WikiLeaks: My Time with Julian Assange and the World’s Most Dangerous Website kitabından ve Britanyalı gazeteciler David Leigh ve Luke Harding’in eseri WikiLeaks: Inside Julian Assange’s War on Secrecy‘den uyarlanmıştır.

8Doctor Strange (2016) / Doktor Stephen Strange

Doktor Stephen Strange işinde oldukça başarılı olan bir beyin cerrahıdır fakat korkunç bir trafik kazasından sonra ellerini düzgün kullanamaz hale gelir. Çaresiz duruma düşen Strange, Jonathan Pangborn adındaki belinden aşağısı felçli bir hastanın mucizevi bir şekilde iyileştiğini öğrenir ve Pangborn, Strange’i Himalayalar’da bulunan Kamar-Taj’a yönlendirir. Burada Kadim Kişi (Ancient One) ve onun öğrencileri ile tanışan Strange’i hiç tahmin etmediği bir macera beklemektedir.

9Hamlet (2015) / Hamlet

William Shakespeare’in en uzun oyunu Hamlet, farklı versiyonlarıyla sahnelenmiş ve sahnelenmeye devam etmektedir. Londra Barbican’da sahnelenen ve National Theatre Live projesiyle kayda alınan bu performansı izlemelisiniz.

10Hawking (2004) / Stephen Hawking

Hawking, Stephen Hawking’in Cambridge Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olarak geçirdiği ilk yıllarını, zamanın araştırmasını ve motor nöron hastalığına karşı mücadelesini takip eden bir BBC televizyon filmi.

11War Horse / Savaş Atı (2011) / Binbaşı Jamie Stewart

Savaş Atı, yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı 2011 yapımı savaş filmidir. İngiliz yazar Michael Morpurgo 1982 yılında kaleme aldığı I. Dünya Savaşı sırasında geçen aynı adlı çocuk romanından uyarlamadır.

BONUS

Hobbit: Smaug’un Viranesi (2013) / Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (2014) / Smaug

Hobbit, Peter Jackson’ın yönettiği üç yüksek fantastik macera filminden oluşan bir film serisidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here