Ana sayfa Seyahat Kuzey Ege’nin İncisi: Ayvalık

Kuzey Ege’nin İncisi: Ayvalık

990
0

Ayvalık’tan başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz birbirinden güzel Ayvalık’a özgü 6 şeyi sıralıyoruz. İyi okumalar!

1Ayvalık Tostu

Gittiğiniz her tostçuda görüp yiyebileceğiniz ama sadece Ayvalık’ta en güzelini tadabileceğiniz yedikten sonra sizi kendisine bağımlı hale getirebilecek enfes lezzette olan, Ayvalık’ın şanını yürüten ve listenin birinci sırasını kapan güzel tostumuz. Ayvalık’ta tost severler için çarşısı bile var: Ayvalık tostçular çarşısı!

2Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Ayvalık’ın Küçükköy beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. Sarımsaklı’ya ismini veren şey ise bu bölgeden çıkarılan kilise ve ev yapımlarında kullanılmış sarımsı renteki taşlardır. Upuzun bir kumsala ve temiz bir denize sahip olan Sarımsaklı Plajı halka açık ve 6 adet resmi kampı bulunuyor. Sarımsaklı Plajı turkuaz rengi denizi ve sahil şeridi boyunca uzanan ince güzel kumuyla Ayvalık’ın en popüler plajlarından biri olmuş.

3Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi Cunda Adası’nı ayaklarınızın altına serecek muhteşem bir manzaraya sahip. Daha önce adada yapılmış olan ilk yel değirmeni Rahmi Koç tarafından restore edilerek kütüphane ve kafe olarak kullanılmaya başlanmış. Bu kütüphaneye ise “Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı” ismi verilmiş.

4Şeytan Sofrası

Birçok efsaneye konu olmuş bu yerde şeytanın ayak izi olduğuna inanılan kafese alınmış bir çukur bulunuyor. Efsanelerden birinde Osmanlı Dönemi’nde 16.yy’da Ayvalık bölgesinde yaşayan Rumlar kendi kiliselerindeki Pelenelope ismindeki kişiyi oradan kovarlar Pelenelope de onlardan uzaklaşmak için yüksek bir tepeye kaçar ve artık orada yaşamaya başlar. Aradan zaman geçer ve bir sene çevrede çok şiddetli bir kuraklık yaşanır. Rumlar bu durumun Pelenelope yüzünden yaşandığını düşünür ve onu öldürmek için tepeye gelirler. Pelenelope durumu öğrenir ve kuraklıktan aç kalmış bu halka kendisini unutturacak bir ziyafet hazırlatır. Gelenler ziyafetin güzelliğine dalar ve Pelenelope de oradan rahatça kaçar. Şeytan sofrası aynı zamanda bir seyir terası konumundadır ve gelen herkese çevreyi panoromik olarak izleme imkanı sunar.

5Tarihi Rum Evleri

Bu evlerin çoğu “sarımsak taşı” yani yıllar içinde söndürülüp çukurlarda dinlendirilmiş kireçten yapılmış. Genel olarak her evde iki tane bulunan kapılar zarif maden işlemeciliğiyle yapılmış ve geçen bunca zamana inat güzelliklerini hiç kaybetmemişler. Roma ve Helen yapı izlerini taşıyan “neo-klasik” adı verilen bu mimari yapılar buraya ziyarete gelen herkesin çokça beğenisini kazanmış.

6Papalina Balığı

Görünüşü hamsiyle sardalya arasında kalmış, tadı ikisine de benzemeyen, sadece Ayvalık bölgesinde bulunan, kılçıklı olarak tüketilen, sofralarda meze ve çerez niyetine yenilen bir de Cunda restaurantlarının vazgeçilmezi olmuş güzel balık papalina. Listeyi bitirmeden Vedat Milor’un daha önce Ayvalık’ta bir restaurantta yemek yerken telefonunu denize düşürdüğünü ama aldırmadan yemeğini yemeye devam ettiğini de söylemiş bulunalım. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here