Ana sayfa Edebiyat Marcus Aurelius – Yıldızların Örtüsü Yoktur Kitabından Hayat Tavsiyeleri

Marcus Aurelius – Yıldızların Örtüsü Yoktur Kitabından Hayat Tavsiyeleri

396
0

Filozof İmparotor” olarak anılır Marcus Aurelius. Devleti her şeyden üstün tutan Yunan anlayışı yerine ahlak ve adalet üzerine kurulu olan bir yönetim sergilemiştir. Kısaca böyle anlatabiliriz onu.

Yıldızların Örtüsü Yoktur ise: her kişinin kendisini seçerken, kurarken yaşadığı gelgitlere tutulmuş bir aynadır. Bir melankoli başyapıtıdır da aynı zamanda.
“Başkalarının ruhunda olup bitenlerin ayrımına varamadığı için mutsuz olan bir insana rastlamak zordur; ama kendi ruhunun devinimlerinin ayrımına varmayan bir insanın mutsuz olması kaçınılmazdır.” Kaderinden kaçmayan bir imparatorun, onu cesaret ve güçlülükle takip etmesi, insan olma yolculuğu için önemli bir örnektir.

Tanıtım Bülteni

Sizler için Yıldızların Örtüsü Yoktur kitabından çıkarılacak hayat tavsiyelerini derledik. Keyifli okumalar! (:

1Bir şey doğru değilse, onu
yapma; gerçek değilse, söyleme.

2Biri seni suçlar, senden nefret eder ya da birileri seni incitecek şeyler söylerse, ruhlarına yakından bak, ne tür insanlar olduklarını gör. Senin hakkında şöyle ya da böyle bir fikir oluşturacakları için kendine eziyet etmene değmediğini anlayacaksın o zaman. Gene de onlara iyi niyet göstermelisin.

3Havaya atılan bir taş için ne yeniden yere düşmek kötü bir şeydir, ne de yükselmek iyi bir şey.

4İnsanlar birbirleri için dünyaya gelmişlerdir. Bu nedenle onları eğit ya da katlan onlara.

5Banyo sana nasıl görünüyorsa- yağ, ter, kir, yağlı su, tümü de tiksindirici şeyler- yaşamın her parçası ve her nesne de tıpkı böyledir.

6Her şey, diyelim bir at, ya da asma, bir amaçla var olmuştur. Niçin şaşıyorsun buna? Güneş tanrısı der ki, “Bir amaçla doğdum ben,” öteki tanrılar da öyle. Peki, sen, sen niçin doğdun? Keyfine bakmak için mi? Böyle bir düşünce doğrulanabilir mi?

7Ne zaman bir iyilik etsen ve biri ondan yararlansa, neden aptalların yaptığı gibi, ayrıca üçüncü bir ödül beklersin, iyilik ettiğinin bilinmesini ya da buna karşılık sana iyilik edilmesini istersin?

8İçini kaz; çünkü iyilik kaynağı içindedir, sen kazmayı sürdürdükçe fışkırır.

9Başına ne gelirse gelsin, başlarına aynı şey gelince üzülen, şaşkına dönen, sızlanan insanları getir gözünün önüne. Şimdi nerede bu insanlar? Hiçbir yerde. Öyleyse? Sen de onlar gibi mi yapmak istersin?

10Her acı karşısında şunu aklında tut: Bunda utanç verici hiçbir şey yok, yönetici ilkemizi bozamaz; çünkü ussal olduğu ve ortak yararı gözettiği sürece acı ona hiç zarar vermez. Dahası, birçok acılar için, Epikuros’un şu sözlerinden yardım um: “Acı ne katlanılmazdır, ne de sonsuz; sınırlarını göz önünde bulundurursan, kendi imgeleminle onu artırmazsan.”

11Yalnızca başına gelen ve yaşamının dokusunu oluşturan şeyi sev. Senin için bundan daha uygun bir şey olabilir mi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here