Ana sayfa Edebiyat Martı Jonathan Livingston Kitabından Alıntılar

Martı Jonathan Livingston Kitabından Alıntılar

359
0

Diğerleriyle aynı düşünmediğiniz zaman bu garipsenecektir. Hayattan beklentilerinizin sıradan şeyler üzerine kurulu olması, herkes için en iyisi olarak algılatılacaktır. Peki, içinizdeki farklılığı durdurabilir misiniz? Her ne kadar “farklı olanın daha iyi, daha çekici ve beklentilerin hep bu yönde olduğundan” bahsedilse de, herkes sıradanlığın içinde küçük farklılıklar ister. Düzen hep olduğu gibi ilerlesin ve siz, bu düzeni bozmayacak farklılıklar içinde olun. Göze fazla batmayın ister. Bu olayların ortasında bir martı, bize farklı yaşantısıyla ve hayattan beklentisinin diğer martılardan farklı olmasıyla örnek olur. Martı Jonathan Livingstone’un hayat mücadelesi, istediği şeyin peşinden gitme arzusu hepimizi tutup omuzlarımızdan sarsar bir noktada. Hayat onun için hiç kolay olmaz ama istediğini başarmış ve başardığı bu yolda diğer martılara aslında, uçmanın anlamını en iyi şekilde öğretip gökyüzünde kaybolmuştur.

Martı Jonathan Livingstone kitabından alıntıları sizler için derledik. Keyifli okumalar… :”)

1“Çoğu martı sırf yiyecek bulmak, sahilden ayrılıp tekrar geri dönebilmek için uçar. Bunun dışında bir şey öğrenmek için uğraşmazlar, öğrenmek istedikleri bir şey yoktur. Onlar için uçmanın tek anlamı, karınlarını doyurabilmektir. Oysa Martı Jonathan Livingstone için önemli olan yemek değil uçmaktı. Martı Jonathan, uçmayı büyük bir tutkuyla seviyordu.”

2“Yaşamak için ne çok neden var! Balıkçı teknelerinin etrafında o rutin, sıkıcı dönüp dolaşmadan başka nedenler de var yaşamak için. Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekâmızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi, özgür olabiliriz! Uçmayı öğrenebiliriz!”

3“Bu sabah martılar başarımı mutlak görmüş olmalılar, diye düşündü. Fakat onurlandırılmak istemiyorum ben. Lider olmayı arzulamıyorum. Ben sadece öğrenmek istediğim şeyleri onlarla paylaşmak, ufkumuzun hiç de dar olmadığını göstermek istiyorum.”

4“Martı Jonathan bezginliğin, korkunun ve öfkenin bir martının ömrünü kısalttığını, bunları zihninden uzaklaştırdığında ise hoş ve uzun bir yaşam sürebileceğini de fark etmişti.”

5“En iyi hıza ulaştığın an, cennete de ulaşmış olacaksın Jonathan ve bu saatte bin mil, bir milyon mil hızla ya da ışık hızıyla uçmak anlamına gelmiyor. Çünkü rakamlar sınırları belirler, iyinin, mükemmelin sınırları yoktur. Mükemmel hıza ulaşmak oğlum, orada olmak demektir.”

6“Yaşamın gerçek anlamını arayan, bulmaya çalışan bir martıdan daha sorumluluk sahibi biri olabilir mi? Bin yıldır yaptığınız tek şey balık peşinde koşmak. Artık yaşamak için bir nedeniniz olmalı; öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak gibi. Bana bir şans verin, öğrendiklerimi size göstereyim.”

7“Sevgiyi sakın ihmal etme.”

8Gözünle gördüklerine sakın inanma. Görünenlerin hepsi sınırlıdır. Anlayarak bakmaya, bildiklerinin ötesine geçmeye çalış. O zaman uçmanın anlamını da daha iyi öğreneceksin.”

9“Sınırlar yok Jonathan, öyle değil mi?” diye kendi kendine konuştu. “Öyleyse benim de gökyüzüne karışıp senin yanına geleceğim ve uçuş hakkında sana bir iki şey göstereceğim zaman pek de uzak değil.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here