Ana sayfa Edebiyat Mektuplardan Oluşan Kitaplar

Mektuplardan Oluşan Kitaplar

1024
0

Geçmiş zamanlardaki en güzel detaylardan biridir mektuplar. Uzun uzun beklerdik gelmesini, hep ayrı bir heyecanla…

Listede yer alan kitapların bazıları gerçek, bazıları ise kurmacadır. Okurken bol bol keyif alacağınız mektuplardan derlenen kitaplarla sizleri başbaşa bırakıyorum! 🙂

1Platon- Mektuplar

Mektuplar, filozofun diğer eserlerinde neredeyse hiç söz etmediği hayatının en azından bir bölümüne ışık tutması, politik faaliyetleriyle ilgili bilgiler içermesi nedeniyle de okunmaya değerdir. 
-Say Yayınları Arka Kapak

2Cemal Süreya- On Üç Günün Mektupları

Cemal Süreya, Temmuz 1972’de Okmeydanı SSK Hastanesi’ne yatan eşi Zuhal Tekkanat’a hastanede kaldığı on üç gün boyunca mektuplar yazmıştı. Zuhal’e ve oğullarına olan sevgisini, hayallerini ve özlemlerini, mutluluk ve kaygılarını anlattığı, şiirinden tanıdığımız içtenlikle kaleme alınmış bu mektuplar, Süreya’nın ölümü ardından Erdal Öz’ün sunumuyla kitaplaştırıldı.
-Can Yayınları Arka Kapak

3Ava Dellaira- Postacı Kapıyı Çalmayacak

 Genç kız okulda verilen bir ödevle mektuplar yazmaya başlar. Bu mektupların ortak noktası ise erken yaşta hayata veda etmiş, onun için anlamı olan Amy Winehouse ve Kurt Cobain gibi ünlü isimlere yazılmasıdır. Zaman geçtikçe bu duygu yüklü mektuplar hem ablasının ölümü üzerindeki sır perdesinin aralanmasına hem de Laurel’in kendine bir yol çizip yetişkin bir bireye dönüşmesine yardımcı olur.
-Martı Yayınları Arka Kapak

4Ahmed Arif- Leylim Leylim

Ahmed Arif’in Leylâ Erbil’e gönderdiği mektuplardan oluşan bu kitap, edebiyat tarihçilerimize kuşkusuz önemli bilgiler sunmayı vadediyor. Yazıldıkları dönemin entelektüel ve yayın ortamını, Ahmed Arif’in sürgün günlerini, yaşadığı siyasi baskıyı, içsel dünyasını ve en çok da aşkını tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.
-Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Arka Kapak

5Goethe- Genç Werther’in Acıları

Son derece duyarlı ve tutkulu bir genç ressam olan Werther’in, düşsel dostu Wilhelm’e yazdığı mektuplardan oluşan Genç Werther’in Acıları, edebiyatta akılcılığın yerini alan duygusallığın bir başyapıtıdır.
– Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Arka Kapak

6Stefan Zweig- Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu’nun kadın kahramanını sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Kadının hayatı boyunca sevmiş olduğu erkek için kaleme aldığı bu mektubun “gönderen”inin adı yoktur. Mektubun başında tek bir hitap vardır: “Sana, beni asla tanımamış olan sana”. Kadın büyük tutkusunu hep bir “bilinmeyen” olarak, yani tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde “taraflar” değil, sadece tek bir “taraf” vardır. Böylesine, gerçek anlamda aşk denilebilir mi? 
– Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Arka Kapak

7Franz Kafka- Milena’ya Mektuplar

1919 yılında Prag’daki bir kafede tanıştıklarında Franz Kafka 36, Milena Jesenská 23 yaşındaydı. Milena yaşadığı Viyana’ya döndükten sonra Kafka’ya bir mektup yazarak eserlerini çevirmek istediğini söyler. Kafka buna olumlu yanıt verir. Hastalığı nedeniyle kaldığı Meran’dan 1 yıl sonra Milena’ya ikinci mektubunu yazan Kafka, 2 yıl yoğun bir şekilde sürecek ve tarihe geçecek mektup aşkının ilk adımını atmış olur.
– Panama Yayıncılık Arka Kapak

Kafka’nın Baba’ya Mektup, Felice’ye Mektuplar, Ottla’ya ve Aileye Mektup, Yeni Bulunmuş Mektuplar isimli kitapları da bulunmaktadır.

8Orhan Veli Kanık- Yalnız Seni Arıyorum (Nahit Hanım’a Mektuplar)

O zamanlar ismini söyleyemediği sevgilisi “Nahit Hanım”dı Orhan Veli’nin. Hayatta iki varlığı oldu: Şiiri ve sevdası. Şiirleri okurlarının ezberinde… Sevgisine gelince, onu, tek büyük aşkı “Nahit Hanım”a vermişti: Bu kitap onun belgesi.Şiirimizde çığır açmış ustanın aslında nasıl bir gönül ustası olduğunu kanıtlayan mektuplarını okuduğunuzda onu çok daha yakından tanıyacaksınız.
-Yapı Kredi Yayınları Arka Kapak

9Susanna Tamaro- Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, seksen yaşında bir büyükannenin uzaklardaki torununa yazdığı mektuplardan oluşur. Alabildiğine yalın, gündelik konuşma diliyle yazılmış bu sevgi dolu mektuplar, hem bir iç döküş, hem de bir bilgenin vasiyeti niteliğinde. Yaşlı büyükanne, bu mektuplarda, kendisinin ve kızının dokunaklı yaşamlarının gizli kalmış yönlerini açığa vururken kendi kendisiyle bir iç hesaplaşmayı da birlikte yürütüyor. 
– Can Yayınları Arka Kapak

10 Marcel Proust- Üst Kat Komşusuna Mektuplar

Gerçek bir kısa roman olan bu yapıt bir sürpriz üstüne kurulu: Hakkında hiçbir şey bilmediğimiz bir hanıma yazılmış yirmi üç mektubun (üç mektup da kocasına) keşfi üstüne. Marcel Proust’un Haussmann bulvarı 102 numaralı evin üçüncü katında oturan komşusu olduğunu öğrendiğimiz Madam Williams’a yazılmış mektuplar. Kadının Amerikalı dişçi kocası Charles D. Williams’ın muayenehanesi asmakatın üstünde ikinci katta, yani zavallı Marcel’in tepesinde. Dolayısıyla gürültü fobisi olan Marcel epeyce dram yaşıyor.
– Yapı Kredi Yayınları Arka Kapak

11 Sabahattin Ali- Canım Aliye, Ruhum Filiz

Sabahattin Ali’nin en sıkıntılı döneminde ailesine yazdığı mektuplardan oluşan bu derleme, okuyucuya yazara daha yakından bakma fırsatı tanıyor.
– Yapı Kredi Yayınları Arka Kapak

12Nazım Hikmet Ran- Piraye’ye Mektuplar

“Nâzım’ın, 1933’ten 1950’ye kadar, on yedi yıl boyunca, çeşitli cezaevlerinden kendisine yazdığı mektupları, Piraye bir tahta bavulda saklardı. Ceviz ağacından yapılmış, 41 x 26 x 14 cm boyutlarında küçük bir tahta bavul. Küçük olduğu için, belki “çanta” demek daha doğru. Bu ceviz çantayı ona Nâzım sanırım Çankırı Cezaevi’ndeyken yapmıştı.
– Yapı Kredi Yayınları Arka Kapak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here