Ana sayfa Sağlık Meme Kanseri Farkındalık Ayı

Meme Kanseri Farkındalık Ayı

377
0

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme” ayı olarak belirlenmiştir.

Belirtileri nelerdir?

Meme kanseri meme ve meme ucunda farklılık yaratır. Bunlar genellikle;
– Meme derisinde veya ucunda şişlik, pullu ve kızarık görünüm
– Meme ucu akıntısı
– Memenin boyutunda ve şeklinde değişiklik
– Memenin içinde veya koltuk altında kitle, meme dokusunda kalınlaşma
– Meme ucunun hassaslığı

Meme kanserinde tedavi süreci nasıldır?

Meme kanseri tedavisi cerrahi, radyoterapi ve hormon tedavisi ile yapılmaktadır.

Cerrahi Tedavi

Özellikle meme kanserinin ilk evresinde tercih edilen tedavi türüdür. Diğer tedavi seçenekleri tedaviyi destekleme amaçlıdır.
Masektomi: Bu işlem,meme uçları dahil tüm meme alınır,ancak koltuk altı lenf bezleri veya memenin altındaki kas dokuları alınmaz.
Cilt koruyucu mastektomi: Bu işlemde memenin üstündeki derinin çoğu(meme ucu dahil)dokunulmadan bırakılır.
Meme Koruyucu Cerrahi:Meme kanseri erken teşhis edildiğinde daha çok memenin etkilenmiş kısmı alınır.Bu tedavide sadece memedeki kitle ve etrafındaki dokular alınır.
Lenf Bezi Cerrahisi: Meme kanserinin koltuk altı lenf bezlerine yayılımını belirlemek için bir veya birden fazla lenf bezi alınarak mikroskop altında incelenir.Bu inceleme,kanserin evrelenmesi,tedavi şeklinin ve sonuçlarının belirlenmesi için önemlidir.Lenf bezlerinde kanser hücreleri bulunursa,kanserin kan dolaşımı yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılmış olma şansı yüksektir.Koltuk altındaki lenf bezlerinde kanser hücrelerinin varlığı,cerrahi sonrası eğer gerekli görülürse ne tür bir tedavi uygulanacağına karar verilmesinde önemli bir rol oynar.

Radyoterapi Tedavisi

Röntgen ışınlarının meme bölgesine ve koltuk altına uygulanmasıyla, cerrahi girişimden sonra kalma olasılığı olan kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlamak amacı ile yapılır.

Kemoterapi

Kanser hücrelerini öldürücü ilaçlarla yapılan tedavidir.Bu ilaçlar ağızdan veya damardan verildikten sonra tüm vücuda yayılır.

Hormonoterapi

Hormon tedavisinin amacı,kadın hormonlarına duyarlı meme kanseri vakalarında kanser hastasının hormon miktarını azaltmaktır. Östrojen hormonuna duyarlı olan bazı kanser hücreleri,daha hızlı büyür ve çoğalır.Bu tedavi yöntemi,östrojen etkisini ortadan kaldırarak kanserin gelişmesini önler.

KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here