Ana sayfa Sağlık Mide Ağrısına İyi Gelen 10 Yiyecek

Mide Ağrısına İyi Gelen 10 Yiyecek

1110
0

Sindirim sisteminin önemli bir parçası olan midemiz işlevlerini tam olarak yerine getiremediği zamanlarda bize rahatsızlık verir. Sağlıklı bir şekilde midemizi korunmak için listemizde yer alan besinleri tüketerek mide ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Mide ağrılarına iyi gelecek olan bu besinleri kullanmanızın ardından eğer ağrılarınız devam ediyorsa ilk iş olarak doktorunuza danışmanızı öneririz.

Mide ağrılarınıza iyi gelecek başlıca 10 besini ise şu şekilde sıraladık.

1Yoğurt

Birçok kişinin aslında sıkça tükettiği ve oldukça faydalı olduğu bilinen yoğurt, mide ağrılarınızda ilk olarak tüketmeniz gereken yiyeceklerin başında geliyor. Sindirimi kolaylaştıran etkisi ile mükemmel bir etkiye sahip probiyotik bir besin olan yoğurt karın ağrılarınızı dindirmekte size oldukça yararlı olacaktır.

2Zencefil Çayı

Zencefil çayı, mide ağrılarını dindirmenize yarayacak oldukça etkili bir sıcak içecektir. Sindirim sisteminde yer alan organların yatıştırmasını sağlayan zencefil, midenizin rahatlamasını sağlayacaktır. Bulantı, kusma, mide ekşimesi ve ağrılarında oldukça etkilidir.

3Armut

Oldukça güçlü bir lif deposu olan armut, mide dostu olan bir meyvedir. Sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına yardımcı olacak armut, mide ağrılarını azaltırken aynı zamanda ince bağırsağın da yorulmasını engelleyerek sindirimin kolay gerçekleştirilmesini sağlar.

4Keten Tohumu

Keten tohumu, zengin bir lif içeriğine sahiptir. Aynı zamanda omega-3 içeren besin, kabızlık ve şişkinlik problemlerinizde size yardımcı olacaktır. Keten tohumunu öğütülmüş bir şekilde yoğurtla tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

5Patates

Haşlanmış patates mide sağlığınız için oldukça faydalı bir besindir. İçeriğindeki lifler sayesinde mide sağlığına oldukça sağlıklı bir etkisi vardır. Ayrıca çiğ patates suyunun, mide ağrılarını ve yanmalarını azaltıcı özelliği vardır.

6Zeytinyağı

Çiğ zeytinyağı, safra salgılanmasını desteklediği gibi yiyeceklerden alınan yağın sindirimini kolaylaştırır. Çiğ olarak tükettiğimiz zeytinyağı mide ağrılarını azaltmada oldukça etkilidir. Mide sağlığınızı koruyucu etkiye sahiptir.

7Muz

Her öğünün ardından tüketilmesi tavsiye edilen muz, genel anlamda oldukça faydalı bir besindir. Mide dostu bir meyve olup, mide yanması ve mide ağrısı gibi sorunlarınızda size yardımcı olur.

8Karnabahar

Mide asidinden kaynaklı ağrılarda, hafif pişirilerek haşlanan karnabahar midenizi oldukça rahatlatır. Karnabaharın yapısında bulunan “gefarnato” maddesi, ülser ilaçlarının ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden midenize doğal olarak yardımcı olacak en etkili besinlerin başında gelir.

9Maden Suyu

Mide asidinin artması, mide ağrılarına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden kaynaklanan ağrılarda doğal ve katkısız maden suyu, mide asidinizi dengelemeye yardımcı olur. Mideye zarar verebilecek seviyede olan mide asit miktarının azaltılmasında yardımcı olur.

10Az Yağlı ve Lif İçeren Besinler

Hazımsızlık sorunu yaşadığımızda az yağlı yiyecekleri tüketmeliyiz. Ayrıca kabızlık durumunda mide ağrıları çekebiliyoruz. Bu durumda ise buğday kepeği, esmer pirinç, rafine tahıllar, kepekli ekmek, kuru erik, kuru kayısı ve kuru incir gibi lifli gıdaları tüketmekte fayda vardır. Bu besinler kabızlığa bağlı ağrıların hafiflemesine yardımcı olurlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here