Ana sayfa Dizi Mindhunter Dizisinin Seri Katilleri Ve FBI Ajanlarının Hikayelerine Yakından Bakıyoruz

Mindhunter Dizisinin Seri Katilleri Ve FBI Ajanlarının Hikayelerine Yakından Bakıyoruz

740
0
Mindhunter Dizisinin Seri Katilleri Ve FBI Ajanlarının Hikayelerine Yakından Bakıyoruz

Mindhunter dizisi John E. Douglas’ın Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit adlı romanından uyarlanmıştır. 2017 yılında çıkan dizide olaylar ve karakterler gerçek kişilere dayanmaktadır. Bu içeriğimiz de sizlere dizideki karakterlerin gerçek hayattaki hikayelerini aktaracağız.

John Douglas

Dizideki adıyla Holden Ford Jonathan Groff tarafından mükemmel bir şekilde oynanan Mindhunter’ın önde gelen adamı, Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit adlı kitabın yazarıdır. Douglas, aynı zamanda Hannibal Lecter romanlarının çeşitli uyarlamalarında Dennis Farina, Scott Glenn, Harvey Keitel ve Laurence Fishburne tarafından oynanan Thomas Harris’in Jack Crawford karakterinin ilham kaynağıydı. Douglas, FBI’nın Davranış Bilimleri Birimi’nde Suç Profil Oluşturma Programı’nı kurmuş olan ABD’deki seri katiller araştırmasında en önde gelen uzmanlardan biridir.

Robert K Ressler

Dizideki Bill Tench, karakterine ilham olan Ressler Chicago doğumludur. FBI’a 1970’te katıldı ve genellikle mağdurları rastgele seçen tecavüzcüler ve seri katiller gibi şiddet uygulayan suçluların psikolojik profillerini çizen Davranış Bilimleri Birimi’ne dahil edildi. Ayrıca 80’li yıllarda seri katiller ile röportaj yaptı ve ülkenin ilk çözülmemiş suçlar bilgisayar veri tabanını geliştirdi; Jeffrey Dahmer ve Ted Bundy de dahil olmak üzere seri katiller konusunda çalıştı. Ressler 2013 yılında hayatını kaybetti.

Dr. Ann Wolbert Burgess

Dizide Dr. Wendy Carr’a ilham olmuştur. Dizide Wendy Car psikologdur ama Ann Burgess psikolog değil, psikiyatri hemşiresidir. Tecavüz mağdurlarında travmayı değerlendirmek ve tedavi etmek için yollar geliştirmeye odaklanan bir araştırmacıdır. Boston Koleji sosyoloğu Lynda Lytle Holmstrom ile Boston City Hospital’da hastane bazlı ilk kriz danışmanlığı programlarından birini kurdu. Daha sonra seri katiller için modern Psikolojik profil oluşturmak için John E. Douglas , Robert Ressler ve Davranış Bilimleri Birimi’ndeki diğer FBI ajanlarına danıştı.

Edmund Kemper

Dizide Cameron Britton tarafından canlandırılan seri katil Kemper 1948’de Kaliforniya’da doğdu. 1957 yılında anne ve babasının boşanmasının ardından annesi ve ikiz kardeşiyle birlikte Montana’ya taşındı. 10 kişinin ölümünden sorumlu Kemper’ın karanlık yanı kız kardeşinin bebeklerinin ellerini ve kafalarını kesmekle başladı. 1963 yılında ilk cinayetini işleyen Kemper 15 yaşında büyükannesini ve büyükbabasını öldürdü. Büyükannesini ve büyükbabasını öldürmesinden sonra akli dengesi yerinde olmadığına karar verilen paranoid şizofreni hastası olduğu ortaya çıkan Kemper, 1963’te yüksek güvenlikli bir akıl hastanesine kapatıldı. Akıl hastanesinde geçirdiği 6 yılın ardından 21 yaşında serbest bırakılan Edmund Kemper 2 yıllık sakin yaşamından sonra 1972 ve 1973 yıllarında 2 üniversite öğrencisi ile başlayan cinayetler kendi annesini ve onun arkadaşını öldürmeyle devam etti. Üniversite öğrencilerini ıssız yerlere götürüp katleden Kemper kurbanlar öldükten sonra bazı cinsel davranışlarda da bulunuyordu. Polisin yakalayamadığı Kemper kendisini polise ihbar etti. Kemper yargılandığı mahkemede idam cezasına değil ömür boyu hapse mahkum edildi.

Monte Ralph Rissell

Sam Strike tarafından canlandırılan Rissell 1959 yılında Wellington, Kansas’ta dünyaya geldi. Rissell ilk tecavüzünü daha 14 yaşındayken gerçekleştirdi. Rissell ilk cinayetini ise 1976’da eski kız arkadaşını başka bir adamla gördüğü gün işledi. 1976 ve 1977 yılları arasında 5 kez cinayet işleyen Rissell 5 cinayetten de suçlu bulunarak 1978 yılında 5 kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Jerry Brudos

Dizide Happy Anderson tarafından canlandırılan Brudos 1939 yılında Webster, Güney Dakota’da dünyaya geldi. Brudos’un annesi hep bir kız çocuğu olmasını istiyordu bu yüzden Brodos’u sürekli aşağılayıp hor görüyordu. Brudos’un en büyük tutkusu kadın ayakkabılarıydı bu tutkusu 5 yaşında çöplükte bulduğu topuklu ayakkabıyı eve getirmesiyle başladı. Komşularının iç çamaşırlarını da çalmaya başlayan Brudos gençlik yıllarını psikiyatri hastanelerinde geçirdi. 17 yaşındayken cinsel isteklerini yerine getirmeyen bir kadını döverek öldürmekle tehdit ettiği için 9 ay boyunca psikiyatri servisine alındı ve burada şizofreni tanısı konuldu. Brudos 1957 yılında liseden mezun oldu. 1961 yılında 17 yaşında olan bir kızla evlendi ve iki çocuğu oldu ama cinsel fantezileri hâlâ devam ediyordu. Eşinin topuklu ayakkabı haricinde çıplak halde fotoğraflarını çekiyor ve topuklu ayakkabı çalıp garajında biriktiriyordu. İlk cinayeti Ocak 1968’de eşi ve çocukları evde yokken kapısını çalan ansiklopedi satıcısı olan Linda Slawson’la gerçekleştirdi. Onu farklı kadın iç çamaşırları ve çaldığı ayakkabılarla giydirdi, vücudunu kışkırtıcı pozlarla yerleştirdi ve dondurucuda tuttuğu ve yüksek topuklu ayakkabı koleksiyonunu modellemek için kullandığı sol ayağını kesmek için bir demir testeresi kullandı. 1969 yılına kadar 4 genç kadını katleden Brudos 1969 yılında bir balıkçının Long Tom Nehrin’de bulduğu iki cesedi polislere ihbar etmesi ile polisler harekete geçti. Polis soruşturmayla beraber Brudos’a ulaştı ve 28 Haziran 1969’da Brudos, üçü birinci dereceden cinayetten suçlu olduğuna karar verildi ve arka arkaya üç hapis cezasına çarptırıldı. Oregon Eyalet Cezaevine hapsedildi.

Richard Speck

Dizide Jack Erdie tarafından canlandırılan Speck 1941 yılında Illinois , Kirkwood kasabasında sekiz çocuklu bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasına çok düşkün olan Speck erken yaşta babasını kaybederek büyük bir travma yaşadı. Annesinin babasının ölümden bir kaç sene sonra evlendiği Carl Lindbeng şiddet yanlısı ve alkolik bir adamdı. Şiddete maruz kalan Speck 12 yaşında alkole başladı ve 15 yaşında her gün sarhoş olan Speck bu süre içinde bir çok suça bulaştı ve tutuklandı. 13 Temmuz 1966 yılında ilk cinayetini işleyen Speck hemşire adaylarını kaldığı yurda girerek 8 öğrenciyi öldürdü ve onlara tecavüz etti. Öğrencilerden biri Corazon Amurao, Speck odadan çıkarken sürünerek yatağın altına saklandığı için ölümden kaçtı. Olaydan iki gün sonra teşhis edilen Speck 15 Nisan 1967 yılındaki jüri duruşmasında suçlu bulunup önce idam cezasına çarptırıldı ama 1971 yılında jürilerin anlaşmazlığı yüzünden idamı iptal edildi ve Speck’in mahkumiyeti başlamış oldu. Yaptığına pişman olmadığını söyleyen Speck daha sonraki yıllarda pişman olduğunu belirtti ve 50. yaş gününün arifesinde, 5 Aralık 1991’de kalp krizinden öldü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here