Ana sayfa Dizi “Ne İzlesem?” Diye Düşünenler Buraya! Severek İzleyeceğiniz 10 Dizi Önerisi

“Ne İzlesem?” Diye Düşünenler Buraya! Severek İzleyeceğiniz 10 Dizi Önerisi

1058
0

İzleyecek diziniz kalmadıysa bu içerik tam size göre. Bu hafta severek izlediğimiz ama pek bilinmeyen 10 diziyi sizler için derledik. İyi okumalar ve iyi izlemeler diliyoruz.

1Quicksand

İsveçli yazar Malin Persson Giolito’nun çok satan romanı Störst av allt’tan televizyona uyarlanan Quicksand 6 bölümden oluşan bir mini dizi. Olaylar Stockholm’ün en zengin semtlerinden biri olan Danderyd’de bir okula düzenlenen silahlı saldırının sonrasında geçiyor ve cinayetle suçlanan 18 yaşındaki Maja’nın hikâyesini anlatıyor. Danderyd’ı sarsan bu olayı takiben gerçekleşen yargılama süreci Maja’nın okulundaki diğer öğrencilerle, velilerle ve öğretmenlerle ilişkileri hakkında tuhaf detayları gün yüzüne çıkarır. Maja gerçekten bir katil midir yoksa bir kurban mı?

2 The Missing

Dizi, adından da anlaşılabileceği üzere bir kayıp vakasını ekranlara getiriyor. Fransa’daki bir tatil esnasında beş yaşındaki oğlu Oliver ortadan kaybolan Tony, yıllarca evladının izini sürer. Çocuğunun ölmüş olabileceğini kabul edemeyen baba, zamanla eşi Emily ile de sorunlar yaşamaya başlar. Davayı inceleyen Dedektif Julien günümüzde emekli olsa da, aileye bu arayışta yardımcı olmaya çalışır. Oliver’a ne olmuştur? Dizi toplamda 16 bölümden oluşmaktadır.

3Genius

National Geographic Channel’ın senaryolu ilk projesi Genius, her sezonunda dünyanın birbirinden başarılı bilim insanlarını ve onların büyüleyici hikayelerini ekranlara taşıyacak bir belgesel dizi. Genius’ın ilk sezonu Walter Isaacson’ın “Einstein: His Life and Universe” adlı kitabından uyarlanıyor. Dizinin ikinci sezonunda Pablo Picasso’nun hayat hikayesine yer veriliyor.

4 The Night Of 

2008 yılında ekranlara gelen, BBC’nin bol ödüllü Criminal Justice yapımından esinlenilen The Night Of New York’ta yaşanan, karmaşık bir hikayeye sahip hayali bir cinayet davasının derinlemesine araştırıldığı sekiz bölümden oluşan bir mini dizidir. Bir kızı öldürmekle suçlanan Nasir Khan (Riz Ahmed) isimli Pakistanlı bir vatandaşın soruşturma ve dava süreci işleniyor.

511.22.63

Ünlü yazar Stephen King’in romanından uyarlanmış olan bu dizi J.J. Abrams’ın yapımcılığını üstlendiği ve de başrolünü James Franco’nun yer almış olduğu mini dizidir. Mini seri olarak oluşturulan dizi 8 bölümden oluşmaktadır. Dizinin türü bilim-kurgu, gizem ve dram biraz da gerilim tadında. 11.22.63 bir zaman yolculuğu hikayesini anlatmaktadır. Bir lisede ingilizce öğretmeni olan Jake Epping (James Franco) etrafında gelişen olayları ele almaktadır. Jake Epping, bir lokantanın deposunun geçmişe açılan bir kapı olduğunu keşfeder ve bu kapıyı kullanarak kendisini zamanda geriye götüren Epping, 22 Kasım 1963’te gerçekleşen John F. Kennedy’nin suikastini önlemeye çalışacaktır.

6Forbrydelsen

The Killing adlı Amerikan uyarlamasının ardından kendinden söz ettiren Danimarka yapımı Forbrydelsen, oyunculukları, hikayesi, müzikleri ve finaliyle en az uyarlaması kadar dikkat çeken bir yapım. Toplamda 3 sezon süren dizi 2012 yılında final yapmıştır. Dizinin konusu Dedektif Baş Müfettiş Sarah Lund, İsveç polis departmanına tayin olmak üzeredir. Ama 19 yaşındaki Nanna Birk Larsen tecavüze uğramış halde vahşice öldürüldüğünde her şey değişir. Sarah soruşturmaya başkanlık eder ve yerine yeni Dedektif Müfettiş Jan Meyer gelir. Dizi çekimleri itibariyle biraz kasvetli olsa da oldukça sürükleyici ilerlemektedir.

7Bron/Broen

21 Eylül 2011 tarihinde dizi dünyasına giriş yapan Bron/Broen, İsveç ve Danimarka ortak yapımı bir dizidir. İsveç ve Danimarka arasında ulaşımı sağlayan Öresund Köprüsü’nde, bir dakikadan az bir süreliğine elektrik kesintisi yaşanır. Elektrikler geri geldiğinde ise köprünün tam ortasında bir ceset bulunur. İkiye bölünmüş olan ceset, yarısı İsveç diğer yarısı Danimarka sınırında olmak üzere bırakılmıştır. Bu nedenle bu cinayet için görevlendirilecek dedektiflerden birisi İsveç Polisinden Saga Noren, diğeri de Danimarka Polisinden Martin Rohde olacaktır. İki ülke polis teşkilatları tarafından ortak yürütülen soruşturma sonucunda, cinayeti işleyen kişinin basit biri olmadığı anlaşılır. Ortaya çıkan her ipucu sonrasında katilin kimliğine yaklaşılmaktadır. Ancak olaylar İsveç ve Danimarka için bir krize yol açabilecek kadar ciddi ilerlemektedir. Dizi toplamda 4 sezon sürmüştür.

8 El Recluso  (The Inmate)

Arjantin yapımı El Marginal dizisinin meksika uyarlaması olan dizi 13 bölümden oluşmaktadır. Dizinin konusu Eski bir deniz piyadesi, ABD’li bir yargıcın genç yaştaki kızını kaçırdığından şüphelenilen bir çeteye sızmak için Meksika’daki bir cezaevinde mahkûm rolüne soyunur.

9Humans

İsveçli bilim kurgu drama Real Humans’a dayanan İngiliz ekibi Sam Vincent ve Jonathan Brackley tarafından yazılan seri, yapay zeka ve robotik temalarından oluşuyor. Dizi toplamda 3 sezon sürmüştür. Dizinin konusu insanların yaşamını kolaylaştıracak ve onlar çalışırken ev işlerini yapabilecek, gündelik hayatlarına yardımcı olacak sentetiklerin üretildiği, var olduğu bir gelecekte geçiyor. Sentetiklerin normalde duyguları, düşünceleri, özgür iradeleri yoktur. Ancak ‘bazı özel’ sentetikler hariç… Dizi de esasında bu iradeli olan bir grup sentetiğin ve onların çevresindeki insanların hikayesi üzerine kurulu.

10Wayward Pines

Dizi, Blake Crouch‘ın Pines, Wayward ve The Last Town adlarını taşıyan üç kitaptan oluşan Wayward Pines serisinden uyarlanmış. Adını da olayların geçtiği kasabadan alıyor. Wayward Pines, Amerika’nın Idaho eyaletinde yer alan küçük bir kasaba. Bu kasabaya giriş var ama çıkış yok. Dış dünyadan soyutlanmış, kopuk ve hiçbir iletişim yok. Gizli Servis ajanı Ethan Burke de ortadan kaybolan iki ajanı aramak için ortağı ile birlikte ajanların son bulundukları yere giderken trafik kazası geçiriyor. Ardından gözlerini Wayward Pines’ta bir hastanede açıyor. Dizi kasabada geçen gizemli olayları Ethan’nın kasabadan kaçma çabalarını ve dış dünyada Ethan’nın ailesini endişesini ve onu bulmaya çalışmalarını konu ediniyor. Dizi toplamda 2 sezondan oluşuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here