Ana sayfa Dizi Netflix’in Yeni Dizisi ”Bir Başkadır” Yayında!

Netflix’in Yeni Dizisi ”Bir Başkadır” Yayında!

374
0

Bir Başkadır, Netflix’te 12 Kasım 2020’de gösterime giren, Berkun Oya’nın yazıp yönettiği Türk dizisi. 8 bölümden oluşan dizinin oyuncu kadrosunda ise Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Alican Yücesoy, Tülin Özen, Nesrin Cavadzade, Defne Kayalar, Bige Önal ve Settar Tanrıöğen gibi isimler yer alıyor.

Dizinin konusu hayatları farklı olan bir grup insanın bir şekilde kesişen yollarını konu ediniyor. Dizinin karakterlerini ele alırsak, Meyem, abisi yengesi ve iki yeğeni ile beraber İstanbul’un izbe bir mahallesinde yaşayan genç bir kız. Belirsiz bir sebepten bayılan Meryem tavsiyeler üzerine psikiyatrist ile görüşmeye başlıyor. Dertlerini Psikiyatrist Peri hanıma anlatan Meryem psikiyatrist Peri ile şifalandığını düşünüyor.

Çok saygın okullarda okuyup Türkiye’ye dönen Peri ilk başlarda Meryem’i hoş karşılamıyor. Meryem ile arasındaki kültür farkından rahatsız olan Peri seansı bitirmeye karar veriyor. Ama kendi psikoloğunun önerisi üzerine seanslara devam eden Peri seanslara devam ettikçe kendi hayatını ve yaşamını sorgulamaya başlıyor.

Meryem’in aynı evde yaşadığı abisi Yasin eşi Rüya’nın hayatları 2 yıl önce Rüya’nın köyüne giden Yasin’in getirdiği haber ile değişiyor. Rüya haberi aldıktan sonra ağır bir bunalım geçiriyor ve bir çok kez intihara kalkışıyor. En sonunda meselesini kapatmak için köyüne dönen Rüya gerçekleri öğreniyor.

Bir başka karakter olan Gülbin’i, Peri’nin psikoloğu olarak tanıyoruz. Gülbin aile içi çeşitli sorunlar yaşamakta. Kız kardeşi Gülan ile bir çok konuda kavga eden Gülbin’nin aslında Peri ile konuşurken ona çok dürüst yaklaşımda bulunmadığını izliyoruz.

Bir başka karakter ise Ali Sait Hoca, dizide Meryem ve abisi Yasin hayatlarında ne yaparlarsa Ali Sait Hoca Bey’e danışarak karar veriyorlar. Hoca Bey’in hayatı eşi ve kızı Hayrunnisa’dan oluşmakta. Hayrunnisa’yı dizide kendi benliğini bulma aşamasında izliyoruz.

Dizi diyaloglar üzerinden yürümekte. Dizinin çekim efektleri gerçekten insanı içine çekiyor. Bir yandan rezidanslar, okumuş kültürlü insanları görürken bir yandan da izbe mahallede yaşayan insanları görüyoruz. Bu iki kültür dizide çok güzel harmanlanmış şekilde. Dizi aslında Türkiye’nin çeşitli sorunları üzerinde oldukça durmakta. Dizide kitleler arası kültür, din, ekonomik farklılıkları olan insanların bir şekilde bir birlerini besledikleri çok güzel yansıtılmış. Dizi sonu müzikleri de gerçekten bizi geçmiş dönem Türkiyesi’ne götürüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here