Ana sayfa Dizi Netflix’te İzlenmesi Gereken 10 Suç Belgeseli

Netflix’te İzlenmesi Gereken 10 Suç Belgeseli

1448
0

Bu hafta sizlere Netflix platformunda yayınlanan suç belgesellerini derledik. İyi okumalar dileriz.

1 The Keepers

Belgesel Baltimore’lu bir rahibe olan Cathy Cesnik’in 7 kasım 1969 yılında ortadan kaybolmasını konu alıyor. Cathy Cesnik’in cesedi olaydan iki ay sonra bulunuyor ama dava o dönemde çözülemiyor. 1990 yılında katolik okulunda görev yaptığı dönemdeki öğrencisin tanık olarak çıkıp çarpıcı açıklamalar yapmasıyla gözler tekrardan bu vakanın üzerine çevriliyor. Belgesel dizisi toplamda 7 bölümden oluşmaktadır.

2Making a Murderer

Çekimleri 10 yıl süren belgeselde, Steven Avery’in hayatı konu ediliyor. Steven Avery, tecavüz suçu ile yargılanmış ve işlemediği suç yüzünden 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 2005 yılında hapisten çıkan Steven Avery, başka bir davada zanlı olarak tekrar sorgulanır. Belgesel dizisi yayınlandıktan sonra izleyicinin ve hükümetin ilgisini çekmeyi başarmıştır. 2 sezon olan belgesel dizisi toplamda 20 bölümdür.

3Evil Genius

Brian Wells, yıllardır pizza dağıtıcılığı yapmaktadır. Bir gün boynuna kelepçeyle bağladığı bir bomba ile bir bankayı soymaya çalışır. Eğer soygunu gerçekleştiremezse boynundaki bombayı patlatacaktır. Wells’in dehşet veren ölümüyle başlayan olaylar gittikçe tuhaf bir hal alır.

4The Confession Tapes

Gerçek suçları konu alan belgesel dizisinde işlemedikleri suçları çeşitli baskılar altında “itiraf” edip hüküm giyenlerin hikayeleri anlatılmaktadır.

5Strong Island

Bu Oscar adayı belgeselde, film yapımcısı Yance Ford, kardeşi William Ford JR.’ nın 1992 yılının Nisan ayında bir beyaz tarafından öldürülmesini ve katilin serbest bırakılma hikayesi anlatıyor. Belgeselde adalet sisteminde hala yaygın olan eşitsizliklerle ilgili benzersiz bir bakış açısı sunuluyor.

6I Am a Killer 

10 bölümlük Netflix belgeselinde cinayet suçundan hüküm giymiş ve yıllardır idam edilmeyi bekleyen mahkumların hikayesi anlatılıyor ve onların işlediği suçların altında yatan nedenlere ışık tutulmaya çalışılıyor.

7The Innocent Man 

John Grisham’ın çok satan kitabı “The Innocent Man: Murder and Injustice in a Small Town” isimli kitabından uyarlanan ve altı bölümden oluşan bir belgesel dizisidir. 1980’lerde Ada, Oklahoma’da yaşanan iki cinayeti ve ardından tutuklanan dört masum adamın hikayesini anlatan belgesel dizisi kurbanların yakınlarıyla ada sakinleri ve davadaki insanlarla yapılan röportajları içermektedir.

8The Staircase

Aralık 2001’de, yazar Michael Peterson’nın karısı Kathleen’nin merdivenden düşüp ölmesi ve evde olan Michael’in cinayetle suçlanmasını konu alıyor. Peki Peterson suçlu mu yoksa masum mu? 13 bölümlük belgeselde ortaya çıkıyor.

9Captive

Captive 2016’da Netflix’te yayınlanan Amerikan belgesel dizisidir.  Dizi, sekiz farklı ülkede gerçekleştirilen, sekiz farklı adam kaçırma ve fidye olayının detayları gözler önüne seriyor.

10Amanda Knox

Film, 2007 yılında öğrenci değişim programı ile İtalya’ya giden ve ev arkadaşı Meredith Kercher’in öldürmek suçundan tutuklanan Amanda Knox’u anlatıyor. Cinayetin ardından çıkan soruşturmayı ve temyiz olaylarını içeren belgeselde Knox’un eski erkek arkadaşı Raffaele Sollecito, İtalyan savcı Giuliano Mignini, davayla ilgilenenler ve Amanda Knox ile yapılan röportajlara yer veriliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here