Ana sayfa Edebiyat Öğretmenim Mori’yle Salı Buluşmaları Kitabından Alınacak 10 Hayat Dersi

Öğretmenim Mori’yle Salı Buluşmaları Kitabından Alınacak 10 Hayat Dersi

917
0

Mitch Albom tarafından yazılan Öğretmenim Mori’yle Salı Buluşmaları, yaşam, aile, evlilik, toplum, merhamet, ölüm, korku, açgözlülük, yaşlanma ve anlamlı bir yaşam felsefesi üzerine hasta yatağındaki yaşlı profesörle eski öğrencisi arasındaki içtenlik ve bilgelik dolu konuşmaları anlatan bir eserdir.

Kitap, aynı zamanda 1999 yılında Tuesdays with Morrie ismiyle filme uyarlanmıştır. Meraklıları için filmin fragmanını paylaşalım:

Kitap okuyucularına birçok hayat dersi veriyor. Bu hayat derslerinden 10 tanesini sizler için listeledik. Keyifli okumalar!

1“Yapabileceklerini de, yapamayacaklarını da kabullen“, “Geçmişi olduğu gibi, reddetmeden ve ondan kurtulmaya çalışmadan kabullen”, “Kendini ve başkalarını affetmeyi öğren”, “Bir şeylere girişmek için çok geç olduğunu varsayma.”

2“Sevgi kazanır, sevgi hep kazanır.”

3“Birçok insan anlamsız bir yaşamın peşinden koşar. Önemli olduğunu düşündükleri bir şeyi yaparken dahi yarı uykuda bir halleri vardır. Bu, yanlış şeylerin peşinde olduklarındandır. Yaşama anlam kazandırmanın yolu kendini insanları sevmeye, içinde bulunduğun topluma adamak, sana anlam ve hedef veren bir şeye hasretmektir.”

4“Öleceğinin bilincine vardığında, her şeyi çok farklı bir gözle görüyorsun. Ölmeyi öğren, nasıl yaşayacağını öğrenirsin. Çok zaman ayırdığın uğraşların, mesleğinle ilgili çabaların hiç de o denli önemli gelmezdi. Daha manevi şeylere zaman ayırmak zorunda kalırdın.”

5“Maddiyata çok önem veriyoruz fakat maddiyat bizi doyurmuyor. Sevgi ve dostluk ilişkilerimiz, bizi çevreleyen evren; tüm bunları çok hafife alıyoruz, yeterince önem vermiyoruz.”

6“Eğer ailenizden sevgi, ilgi ve destek görmüyorsanız, hayatta fazla bir şeyiniz yok demektir. Sevgi çok önemli. Ünlü Şair Auden’in de söylediği gibi, ‘Birbirinizi sevmezseniz yok olursunuz.’ “

7“Nesnelere yapışıp kalma, çünkü her şey geçicidir.”

8“Çeşmeyi aç ve kendini bu duyguların içinde yıka. Bu sana zarar vermeyecek. Eğer korkuyu kabullenebilirsen ve onu alıştığın bir tişörtmüş gibi başından geçirebilirsen kendine şöyle diyebilirsin: ‘Tamam, bu sadece korku ve beni kontrolüne almasına izin vermeyeceğim. Ne olduğunu çok iyi biliyorum.’ “

9“Toplumun dayattıklarını unut.”

10“Eğer sürekli yaşlanmaya karşı savaşırsan mutsuz olursun, çünkü nasılsa yaşlanmaktan kaçış yok.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here