Ana sayfa Edebiyat Orhan Pamuk’un Kar Adlı Eserinden 7 Alıntı

Orhan Pamuk’un Kar Adlı Eserinden 7 Alıntı

647
0

Ferit Orhan Pamuk, Türk yazar. Birçok başka edebiyat ödülünün yanı sıra 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazanarak bu ödülü alan en genç kişilerden biri olmuştur. (Vikipedi)

Orhan Pamuk’un ‘’ilk ve son siyasi romanım,’’ dediği Kar, 2002 yılında İletişim Yayınları tarafından yayınlandı ve hayatımıza girdi. Yazar, bu kitabında kendisine de yer vermiştir. Okurken zorlanabilirsiniz, okudukça alışıyorsunuz kitaba.  Okudukça karakterleri hissediyorsunuz, Kars’ı görmeyenler varsa Kars’ı görmeden görebiliyorsunuz. Kısacası betimlemeleri oldukça kuvvetli bir eser ve böylelikle okuduğunuz her satırı yaşayabiliyorsunuz. Herkes kendine göre yorumlar bu kitabı çünkü siyasi düşünceleriniz örtüşür ya da örtüşmez bu yüzden olumlu ya da olumsuz birçok noktayı yakalayabilirsiniz. Ön yargıyla yaklaştığım bu kitap, bana kendini sevdirdi. Okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim.

Kitabın Konusu;

On iki yıldır Almanya’da sürgün olan şair Ka Türkiye’ye dönüşünden dört gün sonra, bir röportaj için Kars şehrinde bulur kendini. Ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkân dükkân bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır. Kars’ta ağzına kadar işsizlerle dolu çayhaneler, dışarıdan gelmiş ve kardan mahsur kalmış gezgin bir tiyatro kumpanyası, intihar eden ve türban direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasal gruplar, dedikodular, söylentiler, Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ile kızları İpek ve Kadife ve Ka için aşk ve mutluluk vaadi vardır.

Bugün sizler için Orhan Pamuk’un Kar adlı eserinden 7 alıntı derledik, iyi okumalar.

1Fakir ve önemsiziz, bütün mesele bu.

2Başkasının acısını, aşkını anlamak ne kadar mümkündür?

3Hicret, yalnız evdeki zalimden kaçmak için değil, ruhumuzun derinliklerine ulaşmak için de yapılır.

4Sanki burası herkesin unuttuğu bir yerde ve kar sessizce dünyanın sonuna yağıyordu.

5Mutsuzluktan hiçbir şey yapamaz olunca, mutluluğu düşünmeye başladım.

6Mutsuzluk gerçek bir intihar nedeni olsaydı Türkiye’deki kadınların yarısı intihar ederdi.

7Doğru olanı yapmak her zaman insanı mutlu etmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here