Ana sayfa Edebiyat Otomatik Portakal Eserinden 7 Alıntı

Otomatik Portakal Eserinden 7 Alıntı

1013
0

Orijinal ismi A Clockwork Orange olan Otomatik Portakal, Anthony Burgess’in en iyi eserlerinden biridir. Kitapta Alex adlı sosyopat gencin arkadaş grubu ile yaşından çok suça karıştıktan sonra hapishaneye düşme ve sonrasında rehabilitasyona alınma süreci anlatılıyor. Kitap, 1971 yılında Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır ve böylece Otomatik Portakal, kült film klasikleri arasında hak ettiği yeri almayı başarmıştır. Eğer kitabı okumadıysanız okumanızı, filmi izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederiz.

Yazar kitabı hakkında; Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum… demiştir.

Bugün sizler için Otomatik Portakal eserinden 7 alıntıyı derledik, iyi okumalar.

1Koltuk altında kitaplar taşıdığını görüyorum kardeşim. Bugünlerde hâlâ kitap okuyan birine rastlamak gerçekten nadide bir zevk kardeşim.

2Seçme hakkına sahip olmayan kişi kişiliğini yitirmiş demektir.

3 Pencereyi açın da içeri temiz hava girsin, taze fikirler girsin, yeni bir hayat tarzı girsin.

4 Yetişkinlerin savaştığı, bombalar attığı, birbirini kesip doğradığı, acımasızlığın kol gezdiği bir dünyada gençlerin yurtsever, dine bağlı, uslu terbiyeli olmaları söz konusu değildir.

5 Bana vursanız bile acı duymayacak kadar sarhoşum, öldürseniz memnun olurum.

6 Üzüldüm, insan alıştığı bir yerden ayrılmak zorunda kalınca hep öyle olur zaten.

7Toplumun onayladığı eylemlerin dışına çıkamıyorsun, yalnızca iyilik yapmakla görevli bir makinesin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here