Ana sayfa Sinema Param Olsa da Ben Alsam: En Pahalı 7 Film Kostümü

Param Olsa da Ben Alsam: En Pahalı 7 Film Kostümü

662
0

Hayır konumuz her malın kör alıcısı değil! Meraklısına büyük bedeller ödetmiş birkaç parça kıyafet. Bu yazımda efsanevi filmlerin, fiyatları ateş hatta cehennem pahasına satılmış, meşhur kostümlerine değineceğim.  

1Marilyn Monroe’nun ‘Yaz Bekarı’  Kostümü 

4.6 milyon dolar

Marilyn Monroe, görüldüğünde akıllara kendisini getiren bu ikonik beyaz elbiseyi, Billy Wilder tarafından yönetilen, 1955 yapımı ‘Yaz Bekarı’ filminde giydi. William Travilla, sinema tarihinin simgesi haline gelen bu elbiseyi Monroe için tasarladı. 

Monroe’nun kocası Joe DiMaggio, film sırasında bu elbiseden nefret ediyordu. Kostüm açık arttırmada, 4.6 milyon dolara satılarak, satılan en pahalı film kostümleri listesinde 1 numara oldu. 

2Audrey Hepburn’ün ‘Ascot’ Kostümü 

3.7 milyon dolar

Audrey Hepburn, Ascot Kostümünü, ‘Benim Güzel Meleğim’ filminde giydi. Siyah ve beyaz ile başarılı bir kontrast yakalayan elbisenin döneminin vazgeçilmez ve ikonik parçası şapkayla uyumu göz kamaştırıcı bir detay. Elbisenin, keten üzerine dantel dikilerek yapılması da aslında klasik dantel işlemeciliğile yeni bir boyut getirmiş. 

1964 yılında vizyona giren filmde, Rex Harrison ve Audrey Hepburn başrol unvanını paylaştılar. George Bernard’ın Pygmalion oyunundan esinlenilen film, En İyi Film ve En İyi Kostüm Tasarımı dahil olmak üzere sekiz dalda Oscar kazandı. Açık artırmada 3.700.000 $ teklif alması elbisenin çok ünlü olduğunu anlatmaya yeterlidir diye düşünüyorum. 

3Michael Jackson’ın ‘Thriller’ Kostümü 

1.8 milyon dolar

Michael Jackson, ünü tartışmaya kapalı olan bu ceketi 1983 yılında yayımlanan Thriller Albümü’nün çekimlerinde giydi. Kırmızı ve siyah renkteki ceket, kanatlı omuzlara ve dik yakaya sahiptir. 

Kostüm tasarımcıları Dennis Tompkins ve Michael Bush, ceketi Jackson’a hediye etti. Kol astarına “Michael Jackson’a Sevgiler” notunu yazdı. 

Açık artırmada, yaklaşık 200.000 $ – 400.000 $ arası satılacağı tahmin edilmiştir. Fakat herkesi şaşırtarak 1.800.000 $’a satılmıştır.  

4Steve McQueen’in ‘Le Mans’ Kostümü 

984.000 dolar

Steve McQueen, 1971 yapımı Le Mans filminde bu yarış elbisesini giydi. Takımın cebinde, McQueen’in oynadığı karakter olan Michael Delaney’in ismi yazıyor. 

Kostüm, Indianapolis Hinchman tarafından yapılmıştır. Tam 984.000 $’a satılan bu yarış elbisesi, bir otomobil dışında satılan en pahalı yarış objesi olarak kayda geçti.

5Judy Garland’in ‘Oz Büyücüsü’ Kostümü 

910.000 dolar

Mavi ve beyaz damalı şemsiye elbise, MGM Studios tarafından 1939 yılında tasarlandı. Bu elbiseyi Judy Garland, Oz Büyücüsü filminde giydi. Kostümü, MGM baş kostüm tasarımcısı Gilbert Adrian tasarlamıştır. 

Pamuktan yapılan kostümün, el işçiliği olması dikkat çekmektedir. Elbisenin iç yakasına Judy Garland’ın adı etiketlenmiştir. Kostüm 910.000 $’a alıcı bulmuştur.

6Judy Garland’in ‘Oz Büyücüsü’ Ayakkabısı 

612.000 dolar

Yakut rengindeki ayakkabı, Oz Büyücüsü filminde Judy Garland’ın kostümünün bir parçasıydı. Filmden kalan sadece 4 parça iyi durumdadır. Bu ayakkabılar, dünyanın en iyi bilinen ayakkabıları arasındadır. 

Ayakkabıyı, MGM’nin baş kostüm tasarımcısı Gilbert Adrian tasarlamıştır. Ayakkabının üstünde yaklaşık 2.300 tane yakut vardır. Ayrıca, ayakkabının altına ses çıkarmaması için özel sarı bir kumaş yapıştırılmıştır. Unutanlar için hatırlatalım; Oz Büyücüsü filminde Garland’ın oynadığı “Dorothy” karakteri, topuklarını birbirine vurarak dileklerini gerçekleştiriyordu. 

Yakut ayakkabı 2011 yılının Mayıs ayında 612.000 dolara satıldı. 

7Marylin Monroe’nun Erkekler Sarışınları Sever Kostümü 

310.000 dolar

Marilyn Monroe, 1953 yapımı Erkekler Sarışınları Sever filminde, bu parlak pembe elbiseyi giydi. Bu film, döneminin en popüler filmlerinden biridir. 

Bu kostümü daha sonra Jane Russell, “Diamonds are a Girl’s Best Friend” müzikalinde giydi. Elbisenin, 150.000 $ – 250.000 $ arasında gelir getirmesi beklenirken, 310.000 $’a satılmıştır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here