Ana sayfa Edebiyat Peyami Safa’dan Etkileyici 7 Alıntı

Peyami Safa’dan Etkileyici 7 Alıntı

926
1

Çoğumuzun Dokuzuncu Hariciye Koğuşu kitabıyla tanıdığı yazardır. İdeolojilerin de ötesinde bir yazar olan Peyami Safa, bütün insanlara hitap eden psikolojik tespitleri ile hafızlarımızda yer eder. Varoluşçuluğa farklı bir bakış açısı getirmiş isim Peyami Safa’dan on güzel alıntı derledik sizin için…

1“İnsanı yalnız bir illet öldürür: Sıkıntı. Öteki hastalıklar bunun vücuttaki çeşitli görünüşleridir.”

loneliness painting ile ilgili görsel sonucu
Automat, Edward Hopper

2”Öyle insanlarız ki; yüz büyük kalbe bir Amerikan otomobilini tercih ederiz.”

banksy balloon girl ile ilgili görsel sonucu
Baloon Girl, Banksy

3“Gelmesinden başka şifam yoktur. Gelmezse, yeryüzünde hiçbir güzel canlı ve enteresan şeyin beni oyalayamayacağını düşünmenin verdiği bir ümitsizlik dehşeti içinde yerime oturur, gözlerimi buzlu camların yarı karanlık zemininde oynayan kaderin parıltılarına dikerim.”

Ä°lgili resim
Banksy

4“Kalbin bütün meseleleri yalnız kalbde halledilir. Çünkü bir hissin hakkından ancak başka bir his gelir. Ümitsiz bir aşkın panzehiri nefrettir.”

Ä°lgili resim
Banksy

5“Tecrübeden sonraki idrak evvelkinden çok daha pahalıdır.”

banksy ile ilgili görsel sonucu
Banksy

6“Denizde, dalgalar arasında boğulacağını anladıktan sonra hiçbir hareket yapmayarak kendilerini suya salıverenler ve felâketi bir an evvel isteyenler gibi kendimi bırakmıştım.
Bir şey ümit etmemenin rahatlığından başka barınacak ruhi bir köşem kalmamıştı.”

Ä°lgili resim
Banksy

7“Delilik şüphesiz aptallıktan iyidir. Delilik var olmuş bir zekanın yok oluşudur; aptallık, var olmamış bir zekanın var olmamaya devam edişidir. Deliliğin hiç olmazsa mazisi şanlı. Aptallığın şerefli bir tarihi bile yok.”

Ä°lgili resim
Banksy

1 YORUM

  1. Merhabalar,

    Peyami Safa‘nın kaleme aldığı romanları içinde en fazla beğendiğini ifade ettiği, anlatım tekniği ve olay örgüsü bakımından bütün eleştirmenlerce Türk edebiyatının en ciddi psikolojik romanı olarak kabul edilen “Matmazel Noraliya’nın Koltuğu” kitabından en çok beğendiğim 17 alıntıyı sizinle de paylaşmak istedim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/peyami-safa-matmazel-noraliyanin-koltugu-romanindan-hafizama-kazinan-17-alinti/

    Güzel okumalar dilerim,
    edebiyatla ve sağlıcakla kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here