Ana sayfa Edebiyat Postacı Kapıyı Çalmayacak Kitabından Alıntılar

Postacı Kapıyı Çalmayacak Kitabından Alıntılar

474
0

“Kısa süre önce ablasını kaybeden Laurel, onun nasıl öldüğünü bilen tek kişidir ve bu sırrı kimseyle paylaşmamasının bir nedeni vardır.
Onu bu karanlıktan çıkaracak yardım eli, hiç beklemediği bir yerden gelir. Genç kız okulda verilen bir ödevle mektuplar yazmaya başlar. Bu mektupların ortak noktası ise erken yaşta hayata veda etmiş, onun için anlamı olan Amy Winehouse ve Kurt Cobain gibi ünlü isimlere yazılmasıdır. Zaman geçtikçe bu duygu yüklü mektuplar hem ablasının ölümü üzerindeki sır perdesinin aralanmasına hem de Laurel’in kendine bir yol çizip yetişkin bir bireye dönüşmesine yardımcı olur. “

– Martı Yayınları Arka Kapak

Şimdi kendi yorumumu yapıp, alıntılara geçmek istiyorum:
Laurel’in mükemmel dostluklar kurması, yaşadığı her şeye rağmen güçlü kalma çabası beni çok etkiledi. Mektup yazdığı kişiler öylesine güzel ki… Kendimi aramaya başladığım bir dönemde yaptığım en doğru şey bu kitabı okumak olmuştu. Çok güzel insanlar tanıdım, çok güzel şiirler okudum ve çok güzel şarkılar dinledim sayesinde. Kitabın en sonunda söyledikleri şarkıyı defalarca dinledim ve dinlenmeye devam edeceğim, böylelikle her zaman Laurel, May ve diğerlerini yanımda hissedeceğim.

Şarkıyı buraya bırakıyorum, alıntılara geçebiliriz şimdi! 🙂

1 Bazen güneşin hiçbir şey olmamış gibi her sabah doğuyor olması çok garip geliyor.

2 Bir de, veda eder gibi bir hâlin vardı, ben de tıpkı böyle hissediyordum çünkü sonbahar geldi, yakında eylül de bitecek.

3 Nirvana, özgürlük demek. Acı çekmekten özgürleşmek. Bazı insanlar ölümün de böyle bir özgürlük olduğunu düşünüyorlar. Yani, sanırım seni kazandığın bu özgürlükten dolayı tebrik etmem gerekiyor. Geri kalanlarımız hâlâ burada, bütün bu yıkıntının ortasında debelenip duruyor.

4 Ama bazen kimse kimseyi kurtaramaz, bunu hiç kimse gerçekten yapamaz çünkü seni senden kurtarmak mümkün değildir.

5 Keşke beni kimsenin tanımadığı bir yere gidebilseydim.

6Sen de kızının sensiz çok daha mutlu bir hayat sürece­ğini yazmıştın. Yanıldığını söylemek zorundayım. Bu, sevdiklerinin yanında olmaktan vazgeçen birinin ağzından çıkan çok kötü bir mazeret. Seni seven ve gitmeni istemeyen, sana ihtiyacı olan birini bırakırken kendini iyi hissetmek için söylediğin bir şey.

7 Düşündüm de, belki gözlerimi kapasam bütün bu sesler beni alıp çok uzaklara taşıyabilirdi.

8 Birine onu sevdiğini söyleyip sonra da böyle arkanı dönüp gidemezsin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here