Ana sayfa Müzik Rolling Stone Dergisi’nin ”Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkıcısı” Listesi

Rolling Stone Dergisi’nin ”Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkıcısı” Listesi

6852
0

Rolling Stone, ABD, San Francisco’da, 1967 yılında, şu an hala derginin editör şefi olan Jann Wenner ve müzik eleştirmeni Ralph j. Gleason tarafından kurulmuş, başta müzik olmak üzere pek çok alanda içeriği bulunan bir popüler kültür dergisidir.

İşte Rolling Stone Dergisi’nin Dünya Çapında Ünlü Müzisyen ve Yapımcıların Oylarıyla Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkıcısını Belirlediği Liste. (3 Aralık 2010 tarihinde güncellenmiştir.)

1The Beatles

The Beatles, Birleşik Krallık’ın Liverpool kentinde kurulmuş müzik grubudur. 60’lı yılların popüler müzik grubu. The Beatles hem sanatsal hem de ticari başarılarıyla tarihte büyük bir üne kavuşmuştur. Modadan müziğe kadar geniş yelpazede bugünkü gelişime payları büyüktür.

2Bob Dylan

Şimdiye dek 37 stüdyo albümü, 58 single, 11 canlı performans kaydı ortaya koyan Bob Dylan, ayrıca sekiz adet kitap yazmış bir yazar. Müzik tarihinin en kült şarkılarından “One More Cup of Coffee”, “Blowing in The Wind” gibi şarkıların sahibi olan Bob Dylan, Grammy, Altın Küre, Nobel Edebiyat ve Oscar ödülleri başta olmak üzere sayısız ödüle sahip.

3Elvis Presley

Elvis Aaron Presley, Amerikalı şarkıcı, müzisyen, aktör. Dünya çapında Rock’n Roll’un kralı ya da kısaca kral olarak tanınır. Diğer lakabı olan Elvis The Pelvis ise 1950’li yıllarda kendisine takılmıştır.

4The Rolling Stones

The Rolling Stones, 1962’de Londra, İngiltere’de kurulan rock müzik grubu. Kuruluşunun ilk yıllarında kadrosunda Brian Jones (gitar, mızıka), Ian Stewart (klavye, piyano), Mick Jagger (ana vokal, mızıka), Keith Richards (gitar, vokal), Bill Wyman (bas gitar) ve Charlie Watts (bateri) vardı.

5Chuck Berry

Chuck Berry, Amerikalı müzisyen ve rock’n’roll sanatçısı. 18 Ekim 1926 yılında Kaliforniya, ABD’de doğdu. O güne kadar blues ve rock’n’roll gruplarında solo enstrümanı saksafon ya da piyano iken; Gibson’un 1940’lı yılların başlarında Les Paul model elektrikli gitarı keşfetmesiyle işler değişti.

6Jimi Hendrix

Johnny Allen “Jimi” Hendrix, Amerikan gitarist, gitar virtüözü, şarkıcı, söz yazarı ve kültürel ikon. Hendrix rock tarihinin en etkili müzisyenlerinden birisidir. İlk olarak İngiltere’de ün kazanan Hendrix, 1967 yılında yapılan Monterey Pop Festivali’nden sonra tüm dünyaca ünlü oldu.

7James Brown

1933 doğumlu Amerikalı ünlü şarkıcı, söz yazarı, yapımcı ve dansçı. Gospel ve r&b‘yi, soul ve funk müzikle yoğuran Brown, rock, jazz, reggae, disko, dans, elektronik, afrobeat ve hip hop gibi diğer müzik tarzları üzerinde de yarattığı büyük izler nedeniyle, 20. yüzyılın en önemli isimlerinden biri kabul ediliyor.

8Little Richard

Sahne adı Little Richard olan Richard Wayne Penniman. Amerikalı şarkıcı, müzisyen ve şarkı yazarıdır. 1950’lerde Little Richard’ın müziği ve sahne performansı Rock and Roll’un doğumu ve yayılmasına katkı sağlamıştır.

9Aretha Franklin

Aretha Louise Franklin, Amerikalı şarkıcı ve müzisyen. Franklin, kariyerine rahip babası C. L. Franklin’e kilisede gospel müzik söyleyerek başladı. 1960’ta 18 yaşındayken laik müziğe geçiş yaparak Columbia Records için kayıtlar yaptı.

10Ray Charles

Ray Charles Robinson, Amerikalı piyanist, müzisyen, ritim ve blues ustası.Ray, göz tansiyonu nedeniyle yedi yaşındayken görme yetisini kaybetmiştir.1987 yılında Grammy gecesinde “Ömür Boyu Başarı Ödülü”ne layık görülmüştür.

Tam Liste İçin: https://www.rollingstone.com/music/music-lists/100-greatest-artists-147446/the-beatles-7-31247/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here