Şahsiyet için kısaca klasik Türk dizisinin normlarını yıkan ve yıllar boyunca unutulmayacak bir dizi diyebiliriz. Şahsiyet dizisinin senaryosunu Hakan Günday’ın yazıp, yönetmenliğini Onur Saylak’ın yaptığı; kadrosunda Haluk Bilginer, Cansu Dere, Müjde Ar, Necip Memilli, Şebnem Bozoklu gibi birçok ünlü ismin olduğu, sansürsüz 12 bölümlük bir internet dizisi.

Konusu:

Emekli bir adliye memuru olan Agah Beyoğlu, İstanbul’un en kalabalık ve en hareketli semti Beyoğlu’nda yalnız ve münzevi bir yaşam sürmektedir. Kızı yurt dışında yaşamakta, eşi ise yıllar önce vefat etmiştir. Agah’ın bu tekdüze yaşantısı, kendisine konan Alzheimer Başlangıcı teşhisi ile altüst olur. Agah yıllar içinde bir kaç kez birilerini öldürmeye çalışmıştır ama buna cesaret edememiştir. Doktoru ona kalan kısa süre içinde hayatında yapmayı hep çok istediği ama yapamadığı şeyleri yapmasını ister. Bu fikir Agah’a cazip gelir ki “Madem ben her şeyi unutacağım. Kimse beni yapmadığım bir şey için suçlayamaz. Çünkü yaptıklarımın hiçbirini hatırlamayacağım.” der ve çalışmalara başlar.

Spoiler:

Dizinin temelini dayandırdığı konu, N.Ç olayına göndermeydi. Hakan Günday, hayali kasaba Kambura’da 53 kişinin 2 yıl boyunca tecavüz ettiği 12 yaşındaki Reyhan Şahin (Naz Karaca) için Mardinli 13 yaşındaki NÇ’den esinlenmişti. Mardinli NÇ, 13 yaşındayken yaşadığı yerdeki bazı ileri gelenler ve yöneticilerin de bulunduğu 28 kişinin cinsel istismar ve tecavüzüne uğramıştı. İsmi saklanan ve artık bir hukuk öğrencisi olan NÇ’nin 2002’de başına gelenler Türkiye’de günlerce konuşulmuştu. Reyhan ise dizide canına kıydı.

Gündeme Dair:

Kadın cinayetlerinin arttığı ve bu cinayetlerin cezai yaptırımlarının zayıfladığı bu karanlık günlerde, Şahsiyet dizinin muhteşem altınlarını hatırlayıp, kadın cinayetleri karşısında #sessizkalmayacağız diyelim.

Dizimizin Birbirinden Güzel Şarkıları:

1Yok haksız tahrik, yok iyi hal… İndire indire bir madalya takmadıkları kalmış sana. Her zamanki gibi gereği düşünülmüş de gereği yapılmamış o mahkemede.

2Sen zannediyor musun ki bir tek Alzheimer olan sensin? Herkes hasta, hepsi hasta. Yarın bugün bir milli maç olur, herkes her şeyi unutur. Bu millet neleri unuttu, seni mi unutmayacak, sen kimsin ki, alt tarafı bir katil, alt tarafı bir cinayet haberi.

3Bir romanda okumuştum, diyordu ki; insan yoksullaştıkça daha az yer kaplar, yani insan yoksullaştıkça sıkışabilme yeteneği de artar.

4Bir şuç işlemek istiyorsan ama suçlanmak istemiyorsan, etrafına yeterince kalabalık toplaman yeterli.

5Ama er geç, ben de unutacağım, değil mi? Bütün hatıralarım silinip gidecek. Peki ben ne olacağım? Telefon numaraları bir şey değil de. Benim şahsiyetim ne olacak?

6Buradaki bütün arkadaşlar ve bu yayını izleyen milyonlarca insan şunu biliyor ki; eğer bir devlet görevlisi gereken neyse yapılıyor diyorsa hiçbir şey yapılmıyordur.

7Mesele o değil mi? İnsanlar adam gibi dinlemiyor birbirini. Cümleyi bitirmeden otomatik cevap… Her şey otomatik zaten. Sonra anlaşamıyoruz. Anlaşamazsın tabi!

8Ne güzel olurdu, değil mi? Yanlış bildiğimiz her şeyi unutsak, sadece doğrular kalsa.

9Yaşıyorsun ama yoksun. İnsan nasıl dayanır buna?

10Altmış beş yaşıma geldim. Geçen doğum günümde yine bir dilek tuttum…çocuk gibi. Yine imkansız bir dilekti. Ne diledim biliyor musunuz? İyi bir insan olmayı.

11Merak etme, alışırsın. İnsan bir şekilde ölülere alışabiliyor çünkü. Ne de olsa kimseye bir zararları yok. Yani artık yok. Onun için mesele yaşayanlara alışmakta. Esas zor olan o.

12Ben ölmekten çok korkuyorum Münir Bey. Hatta sana bir sır vereyim; bu dünyada herkes ölse, bir tek ben kalsam ona bile razıyım. Düşün, o yalnızlığa bile razıyım. Ya öteki tarafta hatırlarsam her şeyi? Mahvolurum ben, mahvolurum…

13Neden senin gibi üniversitede devrimcilik oynayıp sonra da zengin bir herif bulup hiç çalışmadan kıçımın üstüne oturmadım. Söyleyeyim… canım istemedi! Benim canım bir şeyler yapmak istedi, gerçek bir şeyler…

14Vicdan denen şey bağırsak gibidir. Sen uyurken de çalışır. Köreltsen de insaniyetini; işlediğin o korkunç cinayet, çıktığın idam sehpasıdır. Sımsıkı düğüm olur boynunda, kurbanının yağlı urgan gibi elleri. Kimse katil olduğunu bilmese de, her gece kendin asarsın kabuslarında kendini. Bağırsak vicdan gibidir. Derdin boşaltmaksa içini, kendin çekersin ipini. İnsan dener ve yanılır…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here