Ana sayfa Seyahat Seyahat Zamanı: Amsterdam’da Gezebileceğiniz 10 Yer

Seyahat Zamanı: Amsterdam’da Gezebileceğiniz 10 Yer

442
0

Amsterdam, Hollanda’nın başkentidir ancak Hollanda, hükümetin ve meclisin bulunduğu Lahey’den yönetilir. Kent, ülkenin batısında, Kuzey Hollanda eyaletinde yer almaktadır. Amsterdam, zengin bir tarihe sahip olmakla birlikte çeşitli sanat ve kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan bu şehir, kültürel farklılıklarıyla ve renkli havasıyla dikkat çekmektedir. Gezebileceğiniz birçok mekan vardır fakar bugün sizler için gezebileceğiniz 10 yeri derledik.

1Van Gogh Museum / Van Gogh Müzesi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un yaklaşık 200’den fazla resminin, 500’den fazla çiziminin sergilendiği müzedir. Ayrıca kardeşi Theo’ya yazmış olduğu mektuplar da yer almaktadır. Müze dünyada Van Gogh’un resim ve çizimlerinin sergilendiği en büyük müzedir. Şehrin en çok ziyaretçi çeken müzelerinden olan Van Gogh Müzesi, De Stijl mimarlarından Gerrit Rietveld’in planına dayanılarak inşa edilmiş ve 1973 yılında ziyarete açılmıştır. Ayçiçekleri, Sarı Ev, Arles Yatak Odası, Tarladaki Kargalar isimli eserleri müzede yer almaktadır.

2Vondelpark

Vondelpark, Amsterdam, Hollanda’da 47 hektarlık bir halka açık kent parkıdır. Amsterdam-Zuid ilçesinin bir parçasıdır ve Leidseplein ve Museumplein’den batıda bulunur. Hollanda’nın en ünlü parkı olarak bilinen bu park, yeşilin her tonunu bir arada bulunduruyor. Eğer yolunuz Amsterdam’a düşerse buraya uğramayı unutmayın.

3Oude Kerk

Kırmızı Fener Mahallesi’nde yer alan şehrin bu ünlü yapı, Amsterdam’ın en eski ve en büyük kilisesidir. Büyük bir öneme sahip olan Oude Kerk, yapılan araştırmalar sonucu 13. yüzyıldan bu yana ayakta olduğu varsayılıyor.

4Dam Meydanı

Dam Meydanı daha kısaca Dam, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan bir şehir meydanıdır. Şehrin marka yapıları ve önemli aktivitelerin düzenlendiği ve şehrin en çok bilinen yerlerinden biridir. Adını 13. yüzyılda inşa edilen barajdan alan Dam Meydan’ı, Amsterdam’ın kalbidir.

5Amsterdam Kanalları

Kanalları ile ünlü olan Amsterdam, 90 adayı birbirine bağlayan ve birçok köprüsü bulunan 165 tane kanala sahiptir. Bu kanallar geçmişten bugüne insanları büyülemeyi başarmıştır. Bu büyünün içinde olmak istiyorsanız kesinlikle kayıklarla ufak bir tura çıkmalısınız.

6Anne Frank’in Evi

Anne Frank Evi, Yahudi savaşçı isyancı Anne Frank’e adanmış bir yazarın evi ve biyografik müzesidir. Bina, Hollanda’nın Amsterdam kentinde, Westerkerk’e yakın, Prinsengracht adlı bir kanalda yer almaktadır. Anne Frank ve Van Pels Aileleri’ni oluşturan sekiz kişilik bir grup bu bina da 25 ay saklanmayı başarıyorlar. 25 ayın sonunda bir ihbar sonucu bulunan grup, toplama kamplarına götürülüyorlar. Sadece Anne Frank’in babası Otto Frank hayatta kalmıştır ve kızının günlüklerini kitap olarak yayınlıyor. Bu ev, bir yaşanmışlığın eseri olarak ayakta durmaya devam ediyor.

7Heineken Experience

Heineken Experience, ülkenin ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli eğlenceli sunumların yapıldığı bir nevi internaktif bir müzedir. 18 yaş altındaki ziyaretçilere alkol servisi yapılmaz. Binanın içerisinde tadım barı, mini bira fabrikası gibi dikkat çekici alanlar vardır.

8Rembrandt Evi Müzesi

Hollanda’nın en ünlü ressamlarından biri olan Rembrandt van Rijn’in 1639-1660 yılları arasında yaşadığı ev, günümüzde müze olarak ziyaretçilere açıktır. Ünlü ressamın evinin odalarında ve atölyesinde çizimleri, heykelleri ve tablolarından oluşan yaklaşık 250 eser sergilenmektedir. Hollada’nın Altın Çağı’nı yansıtan bu ev, sanatseverlerin dikkatini çekmektedir.

9Kalverstraat

Amsterdam’a gelmişken alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Bu cadde, Asmterdam’ın en yoğun alışveriş caddesidir. Sokak, Dam Meydanı’ndan Muntplein Meydanı’na kadar yaklaşık 750 metre kuzeyde. Amsterdam Müzesi, Kalverstraat ve Nieuwezijds Voorburgwal arasında eski bir yetimhanede yer almaktadır.

10Rijksmuseum

Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar sergilenir. Müze, Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here