Ana sayfa Edebiyat Beyazperdeye Uyarlanmış 12 Eser

Beyazperdeye Uyarlanmış 12 Eser

452
0

Bu hafta sizlere kitaplardan uyarlanmış 12 sinema filmi derledik iyi okumalar dileriz.

1Anna Karenina

Rus yazar Lev Tolstoy’un 1873-1877 yılları arasındaki dönemde, bölümler halinde basılmış romandır.  Eser, 1870’lerin, Rusya’sında toplumun üst sınıfına mensup kimseler arasında yaşanan birbirinden bağımsız iki aşk macerasını anlatır. Eser 2012 yılında yönetmen Joe Wright tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. Başrollerinde Keira Knightley, Aaron Johnson, Jude Law yer almaktadır.

2To Kill a Mockingbird / Bülbülü Öldürmek

Harper Lee’nin 1960 yılında yayımlanan romanı Bülbülü Öldürmek yayınlandığı dönemde büyük bir başarı kazanarak, modern Amerikan Edebiyatı’nın klasikleri arasına girdi. Roman, yazarın 1936 yılında, on yaşındayken yaşadığı bir olayı temel almaktadır. Lee, yaşadığı kasabanın civarında olan bu olayın ailesi ve komşuları üzerindeki etkilerini gözlemleyerek eserini oluşturdu. Eser 1962 yılında yönetmen Robert Mulligan tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. Filmin başrollerinde; Gregory Peck, Brok Peters, Robert Duvall yer almaktadır.

3The Silence Of The Lambs / Kuzuların Sessizliği 

Kuzuların Sessizliği Thomas Harris tarafından 1988 yılında kaleme alınmıştır. Konusu FBI’daki eğitimi devam eden Clarice Starling yüksek güvenlikli bir tımarhaneye girerek bir psikiyatr iken yamyamlık yapan bir kitle katiline dönüşen Hannibal Lecter’in hastalıklı zihninin derinliklerine inmeye çalışmaktadır. Starling’in bir seri katili yakalamak için ipuçlarına ihtiyacı vardır. Ancak ne yazık ki, Lecter ile yaşadığı çıkarcı ilişki sonunda onun kaçışına sebep olur ve artık iki ayrı seri katil karanlıklarda serbest dolaşır. Eser 1991 yılında Yönetmen Johathan Demme tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. 7 dalda Oscar’a aday olan filmin Başrollerinde; Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glen yer almaktadır.

4 One Flew Over the Cuckoo’s Nest / Guguk Kuşu

Yazar Ken Kesey’in 1962 yılında yayınlanan kitabı döneminde oldukça ses getirmiştir. Yazarın çalıştığı akıl hastanesinde gönüllü olarak katıldığı ilaç deneylerinde gördüklerinden etkilenerek Guguk Kuşu isimli eseri yazmıştır. Yönetmen Milos Forman tarafından 1975 yılında çekilmiş filmin başrollerini Jack Nicholson, Michael Berryman, Dean Brooks üstlenmiştir. 

5The Kıte Runner / Uçurtma Avcısı 

Afgan asıllı yazar Khaled Hosseini tarafından 2003 yılında yayınlanan kitapta Kabil’in Vezir Ekber Han bölgesinden bir Peştun olan Emir isimli çocuğun hikâyesi anlatılmaktadır. Emir, çocukluk arkadaşı ve süt kardeşi Hasan’a ihanet edişini unutamamaktadır. Hikâye Afganistan’da krallığın çöküşü, Sovyet işgali, ülkeden Pakistan’a ve Amerika’ya toplu göç ediş ve Taliban yönetimi gibi kargaşalı bir ortamda kurgulanmıştır. Marc Foster tarafından sinemaya uyarlanmış ve büyük beğeni kazanmıştır. Başrollerini Khalid Abdalla, Atossa Leoni, Shaun Toub, Zekeria Ebrahimi, Ahmad Khan Mahmoodzada’nın paylaştığı film 2007 yılında gösterime girmiştir. 

6 Forrest Gump 

Winston Groom’un 1986 yılında yayınlanan kitabı Forrest Gump, öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak inanılmaz yeteneklere sahip Forrest Gump’ın, doğum yılı olan 1944 ve 1982 yılları arasında gerçekleşmiş, bazen sadece gözlemlediği, bazen de başkalarına ilham verdiği 20. yüzyılın  dönüm noktası olaylarını betimler. Eser 1994 yılında yönetmen Robert Zemeckis tarafından beyazperdeye aktarılmıştır. Filmin başrollerinden Tom Hanks, Robin Wright Penn, Gary Sinise, Sally Field yer almaktadır.

7 The Pianist / Piyanist

Yahudi asıllı Polonyalı piyanist, Wladyslaw Szpilman’in kendi hayat hikayesini anlattığı Piyanist, 1946 yılında yayınlanan bir kitaptır. Wladyslaw Szpilman’nin, 2. Dünya Savaşı sırasında, Almanların saldırısından kaçarak, kurtulmasını anlatan eser , 2002 yılında da Roman Polanski‘nin yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlandı. Filmin başrollerinde Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Maureen Lipman yer almaktadır.

8 Gone with the Wind / Rüzgâr Gibi Geçti

Margaret Mitchell’ın 1936 tarihinde ilk basımı yapılmış Batı edebiyatının dünyaca ünlü tarihi romans kitabıdır. Amerikan iç savaşı döneminde geçen kitap, savaşın zorluklarına göğüs geren karakterlerin aşk, gurur ve hayat şartları örgüsüyle yazılan romantik bir eserdir. Aynı isimle 1939 yılında Victor Fleming yönetmenliğinda beyazperdeye uyarlanmıştır. Başrollerinde Clark Gable, Vivien Leigh, Leslie Howard yer almaktadır.

9Green Mile / Yeşil Yol

Yeşil yol Stephen King’in 1996 yılında yayınladığı seri romanıdır. Roman 6 ciltten oluşmaktadır. Roman’ın konusu Olaylar 1930’larda ABD’de ağır suçlar işlemiş ve idam cezaları almış mahkûmların bulunduğu Could Mountain hapishanesinin E bloğunda geçer ve hapishane gardiyanlarından Paul Edgecombe’un ağzından anlatılır. Ölüm sıralarını bekleyen mahkûmlara bir de isim takılmıştır: “Yürüyen ölü”. Mahkûmlar ‘İhtiyar Sparky’ (Kıvılcım saçan) diye adlandırdıkları elektrikli sandalyede cezalarının infaz edilmesi için sıralarını beklerlerken, buraya getirilen dev cüsseli ve saf kalpli John Coffey adındaki mahkûm başta Paul Edgecombe olmak üzere herkesin hayatını değiştirecektir. Eser 1999 yılında Frank Darabont yönetmenliğinde beyazperdeye aktarıldı  Filmin Başrollerini Michael Clarke Duncan ve Tom Hanks’in paylaştı.

10 Mice and Men / Fareler ve İnsanlar 

Fareler ve İnsanlar, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar John Steinbeck tarafından yazılmış bir roman. İlk defa 1937 yılında yayınlanan eser, iki gezgin çiftlik işçisi olan George Milton ve Lennie Small’un büyük bunalım sırasında Kaliforniya’da yaşadıkları trajik olayları anlatır. Fareler ve İnsanlar, ilk defa, yayınlandıktan iki sene sonra 1939’da olmak üzere defalarca sinemaya uyarlandı. Lewis Milestone tarafından yönetilen uyarlamada Lon Chaney Jr. Lennie, Burgess Meredith ise George rolündeydi. Film, en iyi film de dahil olmak üzere dört dalda Oscar adayı oldu. 1981’de eser, televizyon filmi olarak uyarlandı. Randy Quaid’in Lennie, Robert Blake’in George ve Ted Neeley’nin Curley rollerini oynadığı filmi Reza Badiyi yönetti. Eserin en son film uyarlaması, 1992 yılında Gary Sinise tarafından yönetildi. Sinise’in George’u oynadığı filmde Lennie rolünü John Malkovich canlandırdı. Sinise bu film ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye aday gösterildi.

11The Godfather / Baba

Baba, Amerikalı yazar Mario Puzo’nun yazdığı orijinal olarak 1969’da G.P. Putnam’s Sons tarafından yayınlanan bir romandır. ABD’ye yerleşmiş Don Vito Corleone’nin reisliğindeki Sicilyalı bir Mafya ailesi ailesinin hikâyesini anlatmaktadır. Roman 1945 – 1955 yılları arasında geçmekte ve Vito Corleone’nin çocukluktan yetişkinliğe kadar geçmişi de irdelenmektedir. Eser Francis Ford Coppola yönetmenliğinde 1972 yılında birinci part 1974 yılında ikinci part ve 1990 yılında üçüncü part şeklinde yayınlanmıştır. Başrollerinde Marlon Brando ve Al Pacino yardımcı rollerde James Caan, Robert Duvall, Diane Keaton, John Cazale yer almaktadır.

12A Clockwork Orange / Otomatik Portakal

Otomatik Portakal, Anthony Burgess’in 1962 yılında yayınlanan romanıdır. Eser o yılların (1960’lı yıllar) modernleşme ve değişim sancılarını yansıtırken, bireylerin ne kadar özgür veya baskı altında olması gerektiğini ve sonuçlarını sorgular. Ve bunu eserin kahramanının hayatında okuyucuya anlatır. Eser 1971 yılında Stanley Kubrick tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır. Başrollerinde Malcolm McDowell, Warren Clarke,James Marcus, Patrick Magee yer almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here