Ana sayfa Sinema Sıra Dışı Bir Yönetmen: Tim Burton’ın En İyi 10 Filmi

Sıra Dışı Bir Yönetmen: Tim Burton’ın En İyi 10 Filmi

775
0

Tim Burton, Amerikalı sıra dışı bir yönetmendir. Stop-motion animasyon tekniği ile çekilen filmlerinde gizemli bir hava bulunuyor. Büyüleyici ve ilginç kostümler, insani duyguların iç içe geçtiği muazzam filmlere imza atmayı sürdürüyor. Yaptığı çoğu işte başarılı olan Burton, gönlümüzde taht kurmuş yönetmenler arasında yer alıyor. Bugün sizler için Tim Burton’ın 10 filmini derledik.

1Charlie and the Chocolate Factory / Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005)

Bu büyük kentte, Charlielerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır. Dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün fabrikanın sahibi Bay Willy Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar ve Charlie’de bu adaylardan biridir.

2Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children / Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları (2016)

Küçük Jacob, ipuçlarını izleyerek gizemli bir adaya gider. Bu adanın içinde bir evin kalıntılarını bulur. Evin içini gezdikçe evde bulduğu şeylerin inanılmaz güçlere sahip olduğunu keşfeder ve onları kurtarmak ister.

3Corpse Bride / Ölü Gelin (2005)

Victor Van Dort, Victoria ile evlenecektir. Ancak genç adam kendini henüz evlenmeye hazır hissetmemektedir. Kendi kendine yüzük takma provası yaparken yüzüğü yanlışlıkla Ölü Gelin’in parmağına takıverir ve apar topar Ölüler Diyarı’na götürülür. Ölüler Diyarı’ndaki hayat Yaşayanların Dünyası’nın sıkıcılığından uzak ve çok daha eğlenceli bir yerdir. Buna rağmen hiçbir şey Victor’un Victoria’ya kavuşmasına engel olamayacaktır.

4Edward Scissorhands / Makaseller (1990)

Edward Scissorhands’i yatan mucit, işini tam olarak bitiremeden ölmüş ve Edward’ı makaslardan oluşan elleriyle bırakmak zorunda kalmıştır. Münzevi bir yaşam süren genç, Peg Boggs’in onu evine götürmesiyle birlikte topluma karışmaya başlayacaktır fakat kimi sürprizler içeren bu buluşma, üzücü olaylara da gebedir. Hüzünlü ve komik bir Frankenstein hikayesi olan yapımın yönetmenliğini, tarzın usta isimlerinden Tim Burton üstleniyor.

5 Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street / Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi (2007)

Sweeney Todd, İngiltere’de berberlik yaparak yaşamını sürdüren, çok güzel bir eşi olan, hayata umutla bakan bir adamdır. Fakat kasabanın önde gelenlerinden birinin güzel eşinde gözü vardır. Yersiz bir suçlama ile hapse atılır ve ardından sürgüne gönderilir. Hayatı darmadağan olan Sweeney Todd, kurtulup geri dönmek ve intikam almak için yemin eder. Yıllar sonra geri geldiğinde her şey çok değişmiştir fakat onu hatıralar içerisinde sabırla bekleyen biri vardır, Bayan Lovett. Şeytan Berber, Bayan Lovett’ın yardımıyla suçluyu bulana kadar acımasız bir cellada dönüşecektir. Bu arada kasabayı birbirinden güzel kek ve çörek kokuları kaplarken şüphelenmek kimsenin aklına gelmeyecektir.

6Batman (1989)

Bulunduğu şehir sürekli tehdit altında çünkü hep güvensiz bir ortam gelişmekte. Savcı Harvey Dent ve komiser Gordon, her ne kadar ellerinden geleni yapsalar da işler giderek sapsarmakta. Güvensiz alanı yaratan suçlular genelde korkak ve batıl inançları olan insanlar. Gazeteci Vicky Vale, onun sırrını çözmeye kararlıdır. Öte yandan Jack Napier, yanlışlıkla asit kazanına düştükten sonra şehrin psikopat palyaço suç kıralına, Batman’in azılı düşmanı sinirbozucu Joker’e dönüşür. Gotham şehrinde aslında dolar milyoneri ve kadın avcısı Bruce Wayne’in bu ikili hayatı nasıl sürdüreceği ise bir muammadır. Ayrıca gönlündeki kadın da Vicky Vale’dir.

7Alice in Wonderland / Alice Harikalar Diyarında (2010)

Alice Harikalar Diyarı’nda yeniden çevriminde güçlü kız imajı baz alınarak Tim Burton tarafından seyircinin karşısına çıkarılıyor. Linda Woolverton’ın çocuk romanından uyarlanan yapım, 17 yaşındaki Alice’in sosyeteye tanıtım partisinde beyaz bir tavşanı takip ederek kendini harikalar diyarında bulmasıyla başlıyor. Aslında 10 sene öncesinde de ziyaret ettiği yeri ikinci ziyaretinde hatırlamıyor bile.

8The Nightmare Before Christmas / Noel Gecesi Kabusu (1993)

Balkabağı Kralı olmaktan usanan Jack Skellington, heyecen verici bir şeylerin arayışına çıkar. Bu arayışta bir kent bulur ve tüm dünya üzerinde noel gecesi çocuklara oyuncak dağıtma görevini Noel Baba’dan devralmaya karar verir.

9 BeetleJuice / Beter Böcek (1988)

Genç ve mutlu bir çift olan Adam ve Barbara Maitland geçirdikleri trafik kazası sonrasında ölürler. Bu arada Charles ve Delia, kız kardeşleriyle birlikte New York’a gelerek Maitlandların evlerini satın alırlar fakat Adam ve Barbara Maitland bu durumdan hiç hoşnut değildirler. Birer hayalet olmalarına rağmen tecrübesizlikleri yüzünden yeni ev sahiplerini evden uzaklaştıramazlar. Son çare olarak en kötü hayalet Beter Böcek’e başvururlar.

10Sleepy Hollow / Hayalet Süvari (2000)

1799 yılında bir olayı araştırmak için Sleepy Hollow köyüne gelen polis müfettişi Ichabod Crane’in şahit olduğu ve çözmeye çalıştığı garip bir olay anlatılıyor. Küçük kasabada insanlar esrarengiz şekilde öldürülmektedir. Yöre halkı cinayetleri yıllar önce kafası kesilerek öldürülen bir süvarinin işlediğine inanmaktadır. Polis Crane, buna inanmaz ve Katrina Van Tassel ile beraber katilin peşine düşer.

BONUS

DUMBO (2019)

Bir sirk sahibi olan Max Medici; eski yıldız Holt Farrier ve çocukları Milly ile Joe’yu, büyük kulakları nedeniyle alay konusu olan yavru fil Dumbo’nun bakımını üstlenmeleri için işe alır. Ancak bakıcılarının, Dumbo’nun büyük kulakları sayesinde uçabilen bir fil olduğunu keşfetmesiyle sirk büyük bir ilgi toplar ve muhteşem bir gelişme kaydeder. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here