Ana sayfa Dizi Sovyetler Birliğinin Çökmesine Neden Olan Chernobyl Faciasının Dizide Yanlış Anlatılan 5...

Sovyetler Birliğinin Çökmesine Neden Olan Chernobyl Faciasının Dizide Yanlış Anlatılan 5 Olayı

2586
0
Sovyetler Birliğinin Çökmesine Neden Olan Chernobyl Faciasının Dizide Yanlış Anlatılan 5 Olayı

Çernobil faciası, Çernobil felaketi veya Çernobil reaktör kazası ya da Çernobil kazası, 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna Pripyat şehrinin 14.5 km. kuzeybatısında bulunan Çernobil şehrinde konuşlu olan Çernobil Nükleer Santrali’nde yapılan bir deney esnasında meydana gelen nükleer kaza felaketidir.

1. Gönüllü Üç Adam

Felaketin daha da kötü sonuçlar doğurmasını önlemek amacıyla 3 kişinin radyoaktif bir suyu boşaltmak için hayatları pahasına gönüllü olduklarını görüyoruz. Ancak o üç adam santralin zaten o bölümünden sorumlu olan personellerdi ve operasyon sırasında görevlerinin başındaydılar. Vanaları açıp suyu boşaltmak içinse üstlerinden talimat aldılar.

2. Helikopter Düşüşü

Reaktöre yakın uçması sebebiyle düşen helikopter sahnesiydi. O kazanın aslına bakıldığındaysa helikopterin patlamadan 6 ay sonra helikopterin pervanelerinden birinin oradaki vinçten sarkan zincire çarpması sonucu gerçekleştiği biliniyor. Yani dizide yansıtıldığı gibi kazanın radyasyonla hiçbir ilgisi bulunmuyor.

3. İtfaiyecinin Hamile Eşi

Radyasyondan etkilenmiş itfaiyecinin yanına gelen eşi ve bebeğinin de her an zehirleniyor olmasıdır. Lakin gerçek bu şekilde değil. Radyasyondan etkilenen kişi kıyafetlerini çıkarıp yıkandıktan sonra radyasyon yalnızca onu etkilemeye devam eder çevredeki insanlara bulaşması söz konusu değildir.

4. Radyasyon Etkisi

Radyasyon dizide anlatıldığı gibi bir toksin değildir. Örneğin birinci bölümde yüksek dozda radyasyona maruz kalan çalışanların vücutlarında kanamalar olduğunu görüyoruz ya da ikinci bölümde radyasyondan etkilenmiş bir itfaiyeciye dokunan hemşirenin elinin yanmışçasına kırmızıya döndüğünü görüyoruz. Ancak radyasyon toksin değildir. Böyle bir etki yaratması söz konusu değil.

5. Ölüm Köprüsü

Son olarak yanlış aktarılan bir başka sahne ise Ölüm Köprüsü sahnesi. HBO, Dizinin ilk bölümünde patlamadan sonra yangını izlemek için köprüye çıkan Çernobil sakinlerine dizinin son bölümünde değinerek hepsinin öldüğünü söylüyor. Gerçekte ise patlama sonrası ilk müdahaleyi yapan akut radyasyon sendromuna maruz kalan kişilerin yalnızca %20’si hayatını kaybediyor, %80’i ise hayatına devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here