Ana sayfa Sağlık Su İçmememiz Gereken 8 Durum

Su İçmememiz Gereken 8 Durum

4330
0

Su içmek yaşamın doğal bir ihtiyacıdır. Uzmanlara göre en temel ihtiyacımız olan suyu günde 2-2,5 litre civarında tüketmeliyiz.

Sağlıklı bir yaşam için su tüketiminin önemi oldukça büyüktür. Ancak su içtiğimiz bazı durumlar bize zarar verebilir. Su içilmesinin tehlikeli olduğu bazı durumlar vardır. Bizde bu yazıda “Su ne zaman içilmemelidir?”, “Su içmemiz gereken zamanlar nelerdir?”, “Hangi durumlarda su içilmemelidir?” gibi sorulara cevap vereceğiz.

İşte su içmenin tehlikeli olduğu 7 durum şu şekilde:

1Kustuktan sonra

Kustuktan sonra hiç beklemeden su içmek mideye zarar verebilir. Mide boş kaldığından, kendini toparlaması için biraz beklemeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

2Banyo yaptıktan sonra

Banyo yaptıktan sonra artan vücut ısısı ile birlikte susuzluk artar. Ama çıkar çıkmaz su içmek organları yorar ve organların çok çabuk yaşlanmasına neden olur.

3Meyve yedikten sonra

Doğal oldukları halde meyvelerin içerdikleri şeker oranı oldukça yüksektir. Bu yüzden meyve yedikten hemen sonra su içmek sindirim sistemine zarar verir. Meyvenin içerdiği aminoasitler mide yanmasına sebep olur.

4Tatlılardan sonra

Tatlı yedikten sonra su içmek tehlikeli olabilir. İçerdiği şekerden dolayı tatlıyı yedikten sonra su içmek kan şekerinin yükselmesine sebebiyet verir.

5Koşup yorulunca

Çok fazla ağır hareketler yaptıktan sonra, koşup yorulduktan sonra su içmemek gerekir. Hemen içilen su karaciğer ve dalağınızın büyümesine ve şişmesine sebep olur. Biraz dinlendikten sonra ya da koşmaya başlamadan önce su içmek sizin için daha iyi olacaktır.

6Uyku sırasında

Uyku sırasında su içmek vücudunuza zarar verebilir. Gece uyanınca içilen su, beyni etkiler ve beyin fonksiyonlarını zarar verebilir.

7Yemek öncesi ve sonrası

Yemeklerden 15-30 dakika önce su içmeye ara verilmelidir. Yemekten hemen sonra içilen su, midenizdeki sindirim faaliyetine olumsuz etkide bulunur.

8Acı yedikten sonra

Acılı yemekler tükettikten sonra su içmemeye dikkat edilmelidir. Bu durumda su içtiğinizde reflü, gastrit ve bağırsak rahatsızlığı gibi sorunları yaşayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here