Ana sayfa Genel Kültür Tarihin En İyi Keskin Nişancıları

Tarihin En İyi Keskin Nişancıları

273
0

Lyudmila Pavliçenko

Tam adı Lüdmila Mihaylivna Pavliçenko Lüdmila Mihaylovna Pavliçenko olan Sovyet keskin nişancısı 309 alman askerini öldürdüğü biliniyor. Kiev üniversitesi’nde atıcılık klübüne girmiştir. 1942 haziranında bir şarapnel parçasıyla yaralandıktan sonra 1947 yılında hayatını kaybetmiştir.

Simo Hayha

Beyaz Ölüm lakaplı dünyanın en iyi keskin nişancılarından biri olan finli Simo Hayha 505 rus askerini öldürmiştür. Kolla Cross madalyası ile ödüllendirilmiştir. 20 metreden sol yanağının üst kısmından bir kurşunla vurulan Hayha 1 hafta komada kalmıştır.

Vassili Zaitsev

Rusların Kızıl Ordusu’nda çalışırken Stalingrad Savaşı’yla beraber cepheye gönüllü olarak gitmiştir. 242 Naziyi öldürmüştür. Bir hikayeye göre Zayvsev’ i öldürmek için Almanya’dan bir keskin nişancı gönderilmiştir. Zaytsev bu keskin nişancıyı öldürdüğünü ve ödül olarakta nişancının dürbününü aldığını belirtmiştir.

Korkunç Abdül

I.Dünya savaşı sırasında Anzaklarca ‘Terrible Abdül‘ olarak bilinen Osmanlı askerinin ismi tam olarak bilinmiyor. Savaş sırasında bir çok Anzak askerini öldürmüştür. Ölmeden önceki son hafta Anzak nişancısı William Edward Sing’i takip etmiş ancak ıskalayarak vurmuştur. Yaralı olarak cephesine geri dönebilen Sing, Abdül ile son karşılaşmalarında Abdül’ü vurmuştur.

Josef Allerberger

Allerberger 2. Dünya Savaşında kayıtlı olarak 257 düşman askerini öldürmüştür. Doğu cephesine gönderildiği sırada yaralanıp düşman askerlerinin eline düşmüş fakat kaçıp eve dönmeyi başarmıştır. 2010 yılında hayata veda etmiştir.

Rob Furlong

Kanadalı keskin nişancı 2002 yılında en uzun keskin nişancı cinayeti rekorunu 2430 metreden atış yaparak kazanmıştır. Ancak 2017 yılında bu rekor 3500 metre atış mesafesiyle kırılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here