Ana sayfa Sinema İzleyenin Hayran Kaldığı The Prestige Filminden 15 Replik

İzleyenin Hayran Kaldığı The Prestige Filminden 15 Replik

1286
0

Christopher Nolan’ın dahiyane filmlerinden biri olan Prestij (The Prestige), replikleri ile de oldukça başarılı bir yapım olmayı başarmıştı.

Aklımızla oynamayı seven yapımlarla bizi buluşturan Nolan, büyük bir çoğunluğun izlemekten keyif alacağı, izleyenin allak bullak olduğu bir filmi bize bıraktı.

Kadrosunda Christian Bale, Hugh Jackman ve Scarlett Johansson gibi oyuncuların yer aldığı The Prestige filminden 15 repliği sizin için derledik.

1Siz sırrı çözmek değil, kandırılmak istiyorsunuz.

2O adam benim hayatımı çaldı, ben de onun numarasını çalacağım.

3Her sihirbazlık numarası üç bölüm ya da perdeden oluşur…

Birincisi “Vaat” bölümüdür. Sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. İskambil destesi, bir kuş ya da bir insan. Bu nesneyi size gösterir. Son derece gerçek, üzerinde oynanmamış, normal bir şey olduğunu görmeniz için nesneyi incelemenizi ister. Fakat gerçek, farklı olabilir.

İkinci perdeye “Dönüşüm” denir. Sihirbaz olağan bir nesneyi alır ve onu olağanüstü bir şeye dönüştürür. Hilenin sırrını arıyorsunuz ama bulamazsınız çünkü dikkatli bakmıyorsunuz. Siz sırrı bilmek değil kandırılmak istiyorsunuz. Henüz alkışlamazsınız, çünkü bir şeyi yok etmek yeterli değildir. Onu geri getirmeniz gerekir.

İşte bu yüzden her sihirbazlık numarasında üçüncü bir perde bulunur. İçlerinde en zorlusu. Bizlerin deyişiyle “Prestij”.

4Dikkatli bakıyor musun ?

5Hileyi bilince çok kolay anlaşılabilirmiş gibi geliyor.

6Sır kimseyi etkilemez, onu yapmak için kullandığın yöntem etkiler.

7İmkansız diye bir şey yoktur, Bay Angier. İstediğiniz şey sadece pahalı.

8Olağanüstüyü gerçekleştirmeye bilim ve endüstride izin verilmez.

9Anlatman için peşinden koşacaklar ama sırrı söylediğin anda gözlerinde bir hiç olursun. Sır hiç kimseyi etkilemez, kullandığın hile ise her şeydir.

10Alfred Borden, bu gün Kral ve İngiltere Yüksek Mahkemesi adına bu dünyaya veda edeceksiniz. Söyleyecek son bir sözünüz var mı?

11Gerçek sihirbaz diğerlerinin uykularını kaçıracak bir numara icat edebilendir.

12Şöyle bir deyiş vardır bilirsiniz; “İnsan, hayal gücünün sınırlarını aşar.” Ama yalan! “İnsanın hayal gücü, cesaretinin sınırlarını aşar.”

13Bir keresinde dünyayı değiştirmeye yeltenmiştim, bana hayalperest dediler. İkincisinde nazikçe benden emekli olmamı istediler.

14Bunu neden yaptığımızı hiçbir zaman anlamadın. İzleyici gerçeği biliyor. Dünya basit, rezil, en başından beri böyle…

Ama onları bir saniye bile şaşırtabilirsen, merak etmelerini sağlayabilirsin. Ve çok özel bir şey görürsün ‘sen bilmesen de’ yüzlerinde o bakış.

15Dünyanın yarısını gezdin. Yaklaşık bir servet harcadın. Çok kötü şeyler yaptın, gerçekten çok kötü şeyler yaptın Robert. Ve hepsi bir hiç için.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here