Ana sayfa Edebiyat Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Okumak

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Okumak

994
1

Üniversite tercihlerine kısa bir süre kalmışken Türk Dili ve Edebiyatı bölümü okumak isteyen arkadaşlarıma 2 senelik tecrübelerim doğrultusunda tavsiyeler vermek istiyorum. Ben Denizli Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisiyim.

Sözel bölümler arasında bence en çok çaba gerektiren bölümlerden bir tanesi olan Türk Dili ve Edebiyatı bir diğer adıyla Türkoloji bölümü ders çalışmanın yanı sıra ilgi gerektiren bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Sevmeden veya tercih yaparken yapılan yanlışlık sonucunda yerleştiğiniz bir bölüm ise muhtemelen zorluklarına katlanmadan, yapamıyorum diyerek bölüm değiştirme çabası içine gireceksiniz. Fakat severek ve isteyerek tercih ettiyseniz dersler zor gelse bile severek yaptığınız ve ilgi alanınız bu yönde olduğu için çok zevkli bir bölüme dönüşecektir.

Öncelikle lisede görülen Türk Dili ve Edebiyat dersinden oldukça farklı bir bölüm olduğunu bilmeniz gerek. Kendi okuduğum ilk 2 yılı ve üniversitemi göz önüne alarak söylüyorum ki yeni edebiyat alanından çok eski edebiyat alanında yani Osmanlı Türkçesi ve Köktürkçe gibi eski yazı dersleri ağırlıklı olarak bulunuyor.

Osmanlı Türkçesi ilk yıldan zor gelse de anlamaya başladığınız an itibari ile çeviri yapmak eğlenceli bir hal almaya başlıyor. Zaten çoğu ders Osmanlı Türkçesi etrafında işleniyor yani Osmanlı Türkçesi temel derslerden biri diyebiliriz.

Bazı üniversitelerde seçmeli olarak bulunan Eski Türkçe dersi bizim üniversitemizde kredisi oldukça yüksek ve temel derslerden bir tanesi. Bu derste Köktürkçe alfabesini öğrenip Orhun Yazıtlarını okumaya çalışıyoruz. Kısacası Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü derslerinde yoğunluklu olarak dil dersleri bulunuyor.

İlk başta zor olarak görünse de ‘’günü gününe’’ çalışarak ya da kendinizi bu alanda geliştirerek, çok okuyarak, başarılı olabileceğiniz bir bölüm.

İş alanlarından bahsetmem gerekirse mezun olduğunuzda Türkolog unvanına sahip oluyorsunuz. Kütüphanelerde, arşivlerde, dergi sektöründe, Kültür Bakanlığı’nda, özel kurumlarda, Trt’de, kamuda çalışabilir ya da pedagojik formasyon eğitimi alarak öğretmen olabilirsiniz.

Belirtmemde fayda olduğunu düşünerek her bölümde olduğu gibi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü de üniversiteden ünivesiteye farklılık gösterebilir, ben Pamukkale Üniversitesi’nde 2 yılda edindiğim tecrübelerime dayanarak bilgi vermek istedim.

Son olarak hayallerinizden ve okumak istediğiniz bölümden ne olursa olsun vazgeçmemenizi öneririm. Ben istediğim bölümü okuduğum için zaman zaman zorlansam da hiç pişman olmadım.

Hepinize başarılar diliyorum.

1 YORUM

  1. “Türk Dili ve Edebiyatı bir diğer adıyla Türkoloji bölümü ders çalışmanın yanı sıra ilgi gerektiren bir bölüm olduğunu düşünüyorum”. ifadesinde anlatım bozukluğu bulunuyor. Hocalarınız size Türkçeyi doğru düzgün öğretememiş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here