Ana sayfa Sinema Unutulmaz Filmlerin Yönetmeni: Andrei Tarkovsky ve 5 Filmi

Unutulmaz Filmlerin Yönetmeni: Andrei Tarkovsky ve 5 Filmi

526
0

Andrei Arsenyeviç Tarkovsky, Rus film yönetmeni, yazar ve aktör. Sinema tarihinin en önemli yönetmenler arasında yer alan Tarkovsky, 4 Nisan 1932 yılında Zavrazhye, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde doğdu. Ünlü bir şair olan Arseniy Tarkovsky’nin oğludur. Ivan’ın Çocukluğu adlı ilk uzun metrajlı yapımıyla dikkatlerini üzerine çekti ve Venedik Film Festivali’nde büyük ödülün sahibi oldu.

Andrei Rublyov isimli filmi yasaklanmış, ödül almaması içim kasıtlı olarak festivalin son günü sabahın erken saatlerinde gösterilmesine rağmen bir ödül kazanmayı başardı. Solaris isimli yapımı seyircilerle rahat bir şekilde buluşmuş fakat 1975’te çektiği Zerkalo (Ayna) ile tekrar engellerle karşılaştı. Ardından gelen Stalker (İz Sürücü), İtalya’da çekilen Nostalghia (Nostalji) filmleriyle başarılarına başarı kattı ve son filmi olan Offret (Kurban)’in çekimlerini İsveç’te, Ingmar Bergman’ın ekibi ile tamamladı. 1986 yılında Cannes Film Festivali’nde tam dört ödül aldı ve geceye damgasını vurdu. Akıllara kazınan filmleriyle ünlü Andrei Tarkovsky, 29 Aralık 1986 yılında hayata gözlerini yumdu ve aramızdan ayrıldı.

Bugün sizlere Andrei Tarkovsky’nin beş filmini derledik, listede olmayanlar için affınıza sığınırız.


Filmleri

Kurban Offret – Sacrificatio (1986)
Tempo di viaggio (1983)
Nostalji – Nostalghia (1983)
İz Sürücü – Stalker (1979)
Ayna – Zerkalo (1975)
Solaris – Solyaris (1972)
Andrey Rublev – Andrei Rublyov (1969)
İvan’ın Çocukluğu – Ivanovo Detstvo (1962)
Silindir ve Keman – Katok i Skripka (1960)
Bugün Kimse İşten Çıkarılmayacak – Segodnya uvolneniya ne budet (1959)
Konsantre – Kontsentrat (1958)
Katiller – Ubijtsi (1958)

1Offret / Kurban (1986)

Alexander, bir gazeteci, bir oyuncu ve bir filozoftur. Yakınlarda gerçekleşecek olan doğum gününde tüm aile bir araya gelmeye karar vermişlerdir. Bu doğum günü Alexander ile oğlu arasında oldukça geniş kapsamlı bir diyaloğun başlamasına sebep olacaktır. Ancak vakit akşam olmaya başlayınca start alacak olan bir nükleer savaş bu kişisel hesaplaşmayı başka bir boyuta taşıyacaktır.

2Stalker / İz Sürücü (1979)

Üç adamın, Bölge`ye yolculuğunu ve Bölge`de yaşadıklarını anlatır. Bölge`ye girmek yasaktır, çünkü Bölge insanın girdiği zaman en içteki dileğini gerçekleştirdiğine inanılan bir odaya sahiptir. Filmin başrol oyuncuları; iz sürücü rolünde Alexander Kaidonovsky, yazar rolünde Anatoly Solonitsyn ve profesör rolünde Nikolai Grinko`dur. Alice Friendlich`de İz Sürücü`nün karısı rolündedir.Film, Boris ve Arkady Strugatsky kardeşlerin Yol Kenarında Piknik adlı kısa romanının birebir olmayan bir uyarlamasıdır. Romanda, Bölge bilime karşı gelen birçok garip yapıdan ve döngüden oluşur. Romanla film tam anlamıyla aynı olmasa da karakterler ve yaşadıklarına tepkileri benzerdir.

3Nostalghia / Nostalji (1983)

Film, ülkesini terk etmiş ve vatan özlemi duyan bir entelektüelin hikâyesini anlatır. Sinema dilinde pek rastlanmayan monologlar bu filmde fazlaca kullanılmış, böylelikle vatana duyulan özlem pekiştirilmiştir. Filmin çekimleri sırasında Tarkovsky’nin sürgünde olması filmin başrol oyuncusunun aslında Tarkovsky’yi oynadığı fikrini ortaya çıkarmıştır. Filmin ana karakterinin hasta olması ve Tarkovsky’nin de filmden üç yıl sonra bir hastalık nedeniyle ölmesi bu düşünceleri desteklemektedir.

4Ivanovo detstvo / Ivan’ın Çocukluğu (1962)

Film bir yaz günü genç bir ağacın arkasındaki Ivan’ın görüntüsüyle başlar. Ivan 12 yaşında bir erkek çocuktur. Çiçeklenen bir çayır, kelebekler, bir karaca ve öten guguk kuşunun sesi ve Ivan’ın annesinin görüntüsü ile mutlu bir çocukluk resmedilir ve bu mutlu çocukluk bir kâbus olarak sona erer. Söz konusu görüntüler terk edilmiş bir değirmende uyuyakalmış olan Ivan’ın düşüdür. Ivan aceleyle gerçekliğe döner, dumanların, aydınlatma fişeklerinin altında bataklığı geçerek Dinyeper ırmağının öte tarafına doğru düşman bölgesi içinden geçer.

5Zerkalo / Ayna (1975)

Çocukluk anıları, güncel olaylara dair sahneler ve Tarkovsky’nin babası Arseny Tarkovsky tarafından yazılan güncel olaylara dair şiirler ile kompoze edilmiş kabaca bir otobiyografidir. Filmde, Margarita Terekhova, Ignat Daniltsev, Tarkovsky’nin eşi Larisa Tarkovskaya, Alla Demidova ve Anatoli Solonitsyn ve bir film müziği ile Eduard Artemyev bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here