Ana sayfa Sinema Usta Komedyen Kemal Sunal: En İyi 10 Filmi

Usta Komedyen Kemal Sunal: En İyi 10 Filmi

861
0

Usta oyuncu Kemal Sunal; Şaban, Feyzo, Salako, Saffet, Niyazi ve Abdi gibi isimlerle çıktı karşımıza. Bütün bu filmlerinde ağzımız kulaklarımıza vardığı gibi gözyaşlarımızı da tutamadığımız zamanlar oldu. Kime sorsak ”Şaban gibisi gelmedi.” dediler. Şimdi de en iyi 10 Kemal Sunal filmiyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

10Davaro

Davaro ve Hıyarto aileleri arasındaki kan davası iki yüz yıldır sürer. Yıllardır Almanya’da çalışan Memo, Cano ile evlenmek için başlık parasını toplayınca köyüne döner. Düğünün yapıldığı sırada Memo’nun babasını öldüren Sülo cezaevinden çıkar. Töreler gereği Memo’nun Sülo’yu öldürmesi gerekir. Cano ile evlenmek isteyen Memo, Sülo’nun teklif ettiği oyunu kabul eder. Fakat işler planladıkları gibi gitmez.

9Sakar Şakir

Sakarlığıyla çevresindekileri bıktıran Şakir’e, İstanbul’da ölen amcasından büyük bir miras kalır. Amcası Şakir’e gelmesi için Kayseri’ye telgraf çeker. Fakat amcası Şakir’i göremeden vefat eder. Ama mirası paylaşmak istemeyen bir akrabası onu ortadan kaldırmak için planlar yapmaya başlar.

8Köyden İndim Şehire

Yolunda gitmeyen İstanbul macerasından sonra köylerine dönen Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret defineyi kendi tarlalarında bulunca bir anda hayallerine kavuştuklarını düşünürler. Ankara’da yaşayan hemşehrileri Kuyumcu Ali Rıza’ya altınları bozdurup paraya çevirmeye giderler. Kuyumcu Ali Rıza bu Kayserili cengaverleri ilk gördüğünde sıradan biri sanıp sürekli dükkanından kovdurur. Daha sonra asıl niyetleri ortaya çıkınca işi evinde kendi odasında ağırlamaya kadar götürür. Nitekim Ali Rıza ne altınlardan pay kapabilmiştir, ne de çocukların evini talan etmesine mani olabilmiştir. Bu kovalamacalı macerayı kaçırmayın derim.

7Kapıcılar Kralı

70’lerin yaşayış tarzını en ince ayrıntısına kadar inceleyebileceğimiz bir başyapıt. Saf görünüşlü ancak cin gibi kurnaz ve işini bilen bir kapıcının apartman sakinleriyle olan renkli ilişkilerini anlatır. Seyid büyük bir apartmanda kapıcıdır. Yönetici ile arası iyi olan Seyid, apartmanda olup bitenleri lehine çevirmeyi ve yerini sağlama almayı becerir. Zamanla apartmandaki tüm olaylara hakim olan ve daire sakinlerini parmağında oynatan Seyid, kısa zamanda köşeyi döner.

6Çöpçüler Kralı

Sadece komedi filmi değildir, duygusal yanı da ağır basar. Olaylar gayet yalın, samimi bir havada anlatılır. Zabıta memuru, görevinin verdiği yetkileri zorlayarak esnafın ve çöpçünün üzerinde büyük bir baskı kurar. Hacer ise temizlikçilik yapmaktadır. Hacer’e aşık olan zabıta memuru, annesinin tepkisiyle karşılaşır. Mahallenin çöpçüsü Abdi de Hacer’e aşıktır ama parası yoktur. Bir gün yanlışlıkla girdiği bir gazino, kötü şansını bir anda değiştirir.

5Kibar Feyzo

Televizyonda yayınlanma rekoru kıran filmdir. Sevdiği kadının başlık parası için şehirde çalışmak zorunda olan Feyzo’nun, ağalık sisteminin yıkılması için gösterdiği çabanın komik ve düşündürücü hikayesini barındırır.
Özür dileriz Feyzo, bazı şeyleri hâlâ yıkamadık.

4Şaban Oğlu Şaban

Şaban ile Ramazan’ın, Kadırgalı ile karşılaşmalarında Ramazan’ın ”kıyma bana” diye bağırmasına karşılık olarak Şaban’ın ”bana da kuşbaşı” demesi kötü espri geleneğinin başlangıcı olabilir mi?

3Süt Kardeşler

Yıllardır kimsenin sahip olamadığı konağın sahibi Melek Hanım, sütoğlu Şaban sanıp da Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı eve alır. Fakat sinirli abisi Hüsamettin’e Ramazan’ı damadı Bayram olarak tanıtır. Konağa gerçek Şaban ve gerçek Bayram’ın gelmesiyle işler karışır. Bayram’ın kardeşi Bihter’e aşık olan Şaban onun peşinde dolanır. Bayram’ın babasının eve Gulyabani adında bir canavar sokmasıyla işler iyice karışır. Olayı çözen Şaban, damat Bayram, ve emir eri olan Ramazan madalya alır.

2Tosun Paşa

İskenderiye’de bulunan Yeşil Vadi için Tellioğulları ve Seferoğulları aileleri kıyasıya rekabete girişir. Öyle ki bu rekabet türlü yalanları da beraberinde getirir.

– Seferoğullarını gördüm.
– Nerede!?
– Nerede mi? Rüyamda. Hayırdır inşallah bir rüya gördüm de.
– Eeee anlat anlat.
– Efendim siz yeşil bir çayırda beyaz bir atın üzerinde kılıcınızı çekmiş Seferoğullarına hücum ediyordunuz.
– Yaaa! Anlat yavrum.
– Biliyorsunuz at murattır, yeşillik de… Ottur.
– Biliyorum yavrum, anlat anlat.
– Derken Seferoğullarından biri sizi yakaladı, başınızı ota soktu.
– Yok canım!
– Yaaa! Bunun üzerine siz otlamaya başladınız ve birden şaban şaban diye kişnediniz.
– Aptal herif! Bu ne biçim rüya!
– Sen de hiçbir şeyi beğenmiyorsun ya.
– Hayvan herif!

1Hababam Sınıfı

Öğrencilik hayatları haylazlık ve tembellik üzerine kurulu olan bir sınıf dolusu matrak öğrencinin, Özel Çamlıca Lisesinde yaşadığı yer yer eğlenceli, yer yer de dokunaklı öyküleri anlatan film, Hababam Sınıfı serisinin ilk filmidir. Özellikle sınıfa gelen Edebiyat Hocası Zühtü’nün sınıfta çocuklara tekrar etmesini söylediği bölüm bizleri gülmekten kırıp geçirmişti:

Tiz-i reftâr olanın, payine dağmen dolaşır.
”Teyzesi defterdâr olan, faytonla damda dolaşır.”

Süzme ruhuni pahidarın, müjgan müjgan üstüne.
”Kış geliyor ört hocam, yorgan yorgan üstüne.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here