Ana sayfa Dizi Usta Sanatçı: Haluk Bilginer

Usta Sanatçı: Haluk Bilginer

542
0

Merhabalar, bu hafta ünlü sanatçı Haluk Bilginer’in yaptığı önemli işlerden bahsedeceğim. Emmy Ödülleri’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüne aday gösterilen Haluk Bilginer, bu zamana kadar akıllarda iz bırakan sayısız projeye imza atmıştır. Şimdiden iyi okumalar!

Haluk Bilginer, 1954 doğumlu sinema ve tiyatro oyuncusudur. Ulusal ve Uluslararası Sinema ve Tiyatro Ödülü’nün sahibi usta aktör, aynı zamanda başarılı bir televizyon oyuncusu ve dublaj sanatçısıdır.

1Şahsiyet

Şahsiyet, 2018 yılında Puhu TV ile internet dizisi olarak izleyici ile buluşmuş ve 12 bölüm sürmüştür. 65 yaşındaki adli katip memurluğundan emekli olan Agah (Haluk Bilginer) ile cinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra’nın (Cansu Dere) kesişen yolları, heyecan dolu bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor.

Emekli bir adliye memuru olan Agâh Beyoğlu, İstanbul’un en kalabalık ve hareketli semti Beyoğlu’nda yalnız bir yaşam sürdürmektedir. Kızı yurtdışında yaşamakta, eşi ise yıllar önce vefat etmiştir. Agâh’ın bu tekdüze yaşantısı, kendisine konan Alzheimer Başlangıcı teşhisiyle altüst olur. Hastalığından ötürü bütün anılarını unutacaktır. Bu gerçek karşısında Agâh, unutmanın bir fırsat olduğunu fark eder. Yıllardır planladığı ancak sürekli ertelediği bir cinayeti işlemek için karşısına bir fırsat çıkmıştır. Nasıl olsa işleyeceği bu suçu gelecekte hatırlamayacak, hatırlamayacağı için de vicdan azabı çekmeyecektir. Bunun yanında cinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra, üzerindeki baskılar yüzünden istifanın eşiğine gelmiştir. Ancak Agâh’ın aldığı cinayet kararı, Nevra’nın hayatını da tamamen değiştirecektir.

Haluk Bilginer, bu sürükleyici dizisi ve harika oyunculuğu ile Emmy Ödülleri’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüne adayı gösterilmiştir.

2Tatlı Hayat

Tatlı Hayat dizisi, Kasım 2001 – Ocak 2004 arasında 3 sezon boyunca Show TV’de yayınlanmış durum komedisi türündeki Türk  dizisidir. Dizi toplamda 106 bölüm sürmüştür, bölüm süreleri 45-60 dk arasındadır. Dizi ABD’nin CBS kanalında 11 sezon boyunca yayınlanan The Jeffersons dizisinden uyarlanmıştır.

Dizinin ana konusu, fakir bir hayattan gelip kendi kurduğu kuru temizleme işinden iyi para kazanarak zengin olan İhsan Yıldırım ve ailesinin bu yeni ve lüks hayata, yeni çevrelerine alışma süreçleri ve bu süreçte yaşadıkları olaylardır.

3Masum

Masum dizisi, BluTV’nin ilk özel projesi olarak 2017 yılında izleyici ile buluşmuştur. Türkiye’nin ilk profesyonel internet dizileri arasında gösterilen Masum, ulusal ve uluslararası eleştirmenlerden övgü dolu yorumlar almıştır.

Masum, genel itibariyle aile dramından beslenen gizem duygusunun ön plana çıkartıldığı polisiye bir hikayeyi anlatır. Masum dizisinde baba-çocuk,anne-çocuk ve aile ilişkilerine dair çarpıcı sahneler göze çarpar. Başlarda sıradan görünen bir Türk ailesinin etrafında yaşanan olayları polisiye ve dram ile harmanlanarak ekranlara taşınmıştır. Emekli bir komiser olan Cevdet (Haluk Bilginer) ve karısı emekliliklerini şehirden uzak bir çiftlikte huzur içinde geçirirken birden küçük oğullarının bir gece yarısı korkunç bir haberle eve gelmesiyle ailenin hayatı mahvolur.

4Kral Lear

Kral Lear,  İngiliz asıllı tiyatro yazarı William Shakespeare tarafından 1605 yılında yazıldığı sanılan trajedidir. Haluk Bilginer bu trajediyi 2018 yılında tiyatroya taşımıştır. Kral Lear 2. sezonu ile devam etmektedir. Bu keyifli ve harika oyunu izlemenizi tavsiye ederim.

Oyunda Lear’ın trajedisine paralel olarak Gloucester’ın hikâyesi bulunmaktadır. İki hikâyenin de teması evlatlarından kötü olanların etkisiyle, iyi evlatlarını haksız yere cezalandıran babaların kendilerini düşürdükleri zor durum ve trajik sonları anlatılır

Birinci hikâye oyunun baş kişisi Lear’ın yaşlandığı gerekçesiyle topraklarını üç kızı arasında paylaştırmaya karar vermesiyle başlar. Bu paylaşımın eşit ve adil olması için kızlarını sınava tabii tutmaya karar veren kral, onlardan kendisini ne kadar sevdiklerini söylemelerini ister. Büyük ve ortanca kızları süslü laflarla sevgilerini ifade edip kendilerini kanıtlar, fakat gerçek sevginin süslü laflarla anlatılamayacağına inanan Cordelia cevap vermez. Buna sinirlenen Lear, onu evlatlıktan reddeder ve topraklarını diğer kızları arasında böler. Cordelia’yı savunmaya kalkan Kent Kontu’nu da sürgüne gönderir. Babalarından toprakları alan Regan ve Gonoril mutlak hakimiyeti elde etmek için Lear’ın askeri ve idari gücünü kısıtlarlar. İki kızı tarafından kapı dışarı edilen Lear aklını kaçırır.

İkinci hikâyede ise Gloucester’ın gayrimeşru oğlu Edmund sahte mektuplar ve yalanlarla babasını Edgar’ın onu devirmek istediğine ikna eder. Edgar’ı da yalanlarıyla kandırarak uzaklaştıran Edmund idareyi eline alır. Gloucester, kızlarının Lear’a davranışlarına ve onu sokağa atmalarına dayanamayarak krala yardım eder. Edmund, Gloucester ile Regan ve Goneril arasındaki gerginliği kendi çıkarları için kullanarak babasını hain ilan ettirir. Lear’ın kızları, Gloucester’ın gözlerini oydurarak onu sokağa atarlar. Cornwall Gloucester’ın hizmetlisi tarafından öldürülür.

Bu arada Fransa kralı Cordelia ile birlikte Britanya’ya ordu gönderir. Amaçları Lear’ın öcünü almaktır. Kent Kontu Lear’ı, Edgar Gloucester’a güvenli bir yere aldırırlar. Lear ile Cordelia barışır, fakat savaşı kaybedince esir alınırlar. Gloucester, Edgar ona başından geçenleri anlatınca Gloucester heyecana ve mutluluğa dayanamayarak kalpten ölür. Daha sonra her şeyi itiraf eden Edmund intihar ederek ölür fakat çok daha önce Cordelia’yı astırmak ve babası Lear ‘ı öldürtmek için emir vermiştir. Gonoril ile Regan ise Edmund’ı paylaşamayarak birbirlerini öldürürler. Krallık Albany, Kent ve Edgar’a kalır.

5Pencere

Oyun Atölyesi’nin oyunu ‘Pencere’ çetrefilli bir kadın-erkek ilişkisini çok dengeli bir dille, çok da eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Haluk Bilginer ve Esra Bezen Bilgin’in oyunculukları ile harika bir oyun sergileniyor.

Tom ve Kyra… Farklı dünya görüşleri olan bir kadın ve bir adam… İlişkilerinin bitmesinden 3 yıl sonra Tom’un Kyra’yı ziyaret etmeye karar verdiği o soğuk gecede, tüm yargılarından kurtulup yeni bir hayat kurabilecekler mi?

6Cimri

 Moliere’in en bildik, cazip ve favori metinlerinden ‘Cimri’ Oyun Atölyesi çatısı altında seyirciyle 2004-2005  yılları arasında buluşmuştur.

Zengin ve cimri bir adam olan Harpagon, kızı Elise ile oğlu Cleante üstünde baskıcı bir tavır sergilemektedir. Elise babasının yardımcısı Valeri’yi gizliden gizliye severken, Cleante de parasal sıkıntı çeken Mariane’ye sevdalıdır. Ancak Harpagon, Mariane ile evlenmek istemekte, Elise ve Cleante’yi de varlıklı kişilerle evlendirmeyi planmaktadır. Cleante para bulma kaygısıyla tefeciye başvurur. Ancak tefeci Harpagon’dan başkası değildir. Harpagon ve evlenmek istediği Mariane arasında çöpçatanlık yapan Frosine ise vaat edilen parayı alamadığı için kızgındır ve Harpagon’dan da intikamını almak için elinden geleni yapmaya hazırdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here