Ana sayfa Sinema Uzun Zamandır Evde Olduğumuz Bugünlerde Bizi Mükemmel Bir Karavan Yolculuğuna Çıkartacak Bir...

Uzun Zamandır Evde Olduğumuz Bugünlerde Bizi Mükemmel Bir Karavan Yolculuğuna Çıkartacak Bir Film Önerisi: 303

323
0

303, 2018 çıkışlı bir Alman filmi. Filmin yönetmen koltuğuna Alman yönetmen Hans Weingartner oturmuş. Filmin senaryosunu Han Weingartner ile birlikte Silke Eggert kaleme almış.

Filmin adı, dizideki ana unsurlardan biri olan karavanın Mercedes 303 model olmasından geliyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Mala Emde, Anton Spieker ve Arndt Schwering yer alıyor.

303 filmi Berlin’de başlıyor. İlk önce kadraja Jule’u giriyor, Jule biyolog adayı 24 yaşında bir genç kız. Karakerimiz sözlü sınava giriyor ve kendisine sorulan bir soruyu cevaplayamıyor.

Jule hocasına bir biyolog adayı olarak ezberinin çok iyi olmadığını ve bu yüzden sorulan terimi hatırlayamadığını fakat ihtiyacı olduğunda elindeki telefondan bu terime ulaşabileceğini söylüyor. Hocası bu cevabı asla kabul etmiyor ve Jule dersten kalıyor.

Bu sahnelerden sonra 24 yaşında bir siyaset bilimi öğrencisi olan Jan’ı izlemeye başlıyoruz. Jan’a ders bitiminde hocası, başvurduğu bursu kazanamadığını söylüyor.

Kazanamamasının nedeninin ise Jan’ın yazmış olduğu Amerikan karşıtı radikal yazılar olduğunu, Jan’ın çalışması çok iyi olsa da bursu veren vakfın bunu göz önünde bulundurduğunu ve Jan’a bu gibi durumlarda biraz daha dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. (!)

Açıkçası bu giriş sahneleri filmin gidişatını kısaca özetliyor. Bu iki olay sonrası Jule erkek arkadaşıyla önemli bir konu konuşmak için karavanıyla erkek arkadaşının okuduğu ülke olan Portekiz’e gitmeye karar veriyor. Jan ise yaz tatilini geçirmek için babasını görmeye İspanya’ya gitmeye karar veriyor.

İkiliyi yan yana ilk defa bir benzin istasyonunda görüyoruz. Jule benzin almak için duruyor, o sırada Jan istasyondaki araçlara Köln’e kadar kendisini bırakıp bırakamayacaklarını soruyor. Jan son olarak aynı soruyu Jule’a soruyor ve Jule ona kendisiyle gelebileceğini söylüyor ve asıl yolculuk böylece başlıyor.

Bu filme bir aşk filmi diyemiyorum açıkçası çünkü film içinde gerçekten yoğun fikir tartışmaları ve beyin fırtınaları içeren replikler bulunduruyor. Cro magnonlardan neandertallere, kapitalizmden sosyalizme, insan ilişkilerinden bireyselliğe, evlilikten cinselliğe birçok konu hakkında ikili yol boyunca tartışıyor ve fikir alışverişi yapıyor.

Tabi bunlar olurken bu ikilinin yol boyunca geçtiği şehirlere ve ülkelere de tanıklık etmiş oluyoruz. Sırasıyla Köln, Belçika, Fransa, İspanya ve Portekiz’e giden ikiliyi izlerken gerçekten görsel olarak da etkilenmemek elde değil.

Açıkçası filmi izlemeden önce 2,5 saat olması beni düşündürüyordu. Fakat izlemeye başladıktan sonra dakikalar nasıl geçti pek anlayamadım.

Eğer filmin konusu ilginizi çektiyse fragmana bir göz atın derim. Şimdiden herkese iyi seyirler! 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here