Ana sayfa Edebiyat Vincent Van Gogh Theo’ya Mektuplar Kitabında 10 Alıntı

Vincent Van Gogh Theo’ya Mektuplar Kitabında 10 Alıntı

1058
0

Theo’ya Mektuplar, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un kardeşi Theo van Gogh’a yazdığı mektupların bir derlemesidir. Bizde bu güzel kitaptan alıntılar yapıp sizler için derledik keyifli okumalar.

1 İçimde büyük bir ateş yanıyor, fakat kimse ateşin başında ısınmak için gelmiyor ve yanından geçenler sadece dumanı görüyor .

2 Sen de zaman zaman aşık oluyor musun, Theo? Olmanı isterdim, çünkü inan bana, küçük dertlerinde bir değeri var. İnsan kimi zaman üzgündür, öyle anlar olur ki cehennemde sanırsın kendini ama başka, daha güzel şeyler de vardır.

3Sanat sevgisi gerçek sevgiyi ortadan kaldırır.’’
Bence bu son derece doğru, öte yandan gerçek aşk da insanı sanattan nefret ettiriyor.

4 Tüm içtenliğiyle yaşayan, türlü dertlerle, binbir düş kırıklığıyla karşılaşan, ama bunlardan yıkılmayan, bunlara boyun eğmeyen kişi, işleri her zaman rast gitmiş ve görece bir refah içinde yaşamış kişiden çok daha değerlidir.

5Var gücümüzle gerçek,  içten bir hayat sürmeye çalıştık mı her şey yoluna girer, derin acılara, gerçek kırgınlıklara uğramak zorunda kalsak da; herhalde ağır hatalara düşeceğiz, kötülükler de yapacağız ama daha çok hata işlesek de cömert  ve coşkun olmak cimri olmaktan, fazla tedbirli olmaktan daha iyidir.

6Gerçekten sevilmeye değer şeyleri candan sevdik mi sevdiğimiz önemsiz, tatsız tuzsuz ve boş şeylere harcamaktan sakındık mı, yavaş yavaş aydınlığa varır gücümüzü pekleştiririz.

7Sanat kelimesinin şu tanımlamasını bir dinle, daha iyisi yapılamaz bence: “ Sanat doğaya eklenmiş insandır ”

8 “Yaşam nasıl da acıklı. Bununla birlikte, insan melankoliye kaptırmamalı kendini, başka yerlerde avuntu aramalı, en iyisi çalışmalı, çalışmalı…”

9Evet benim gözümde, tabiatta fırtına dramının, hayatta da acı çekme dramının üstüne yoktur. Cennet mavi olabilir ama insanın çilesi daha da güzeldir.

10 İnsan sevmeli, sonra sevgisinden kopmalı ve yeni baştan sevmeli!” “Sen de yeni baştan sev, sevdiğim, sevdiceğim sevgilim!”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here