Ana sayfa Sinema “Winner Winner Chicken Dinner” Mottosuyla Bir Film – 21

“Winner Winner Chicken Dinner” Mottosuyla Bir Film – 21

187
0

Harvard Üniversitesinde tıp kazandınız diyelim ve bu eğitimi alabilmek için tek eksiğiniz “para”. Burs istediğiniz yer, zekanızdan çok etkileniyor fakat sizi diğer burs isteyen kişilerden ayıran bir hayat tecrübesi istiyor. Siz de öyle bir hayat tecrübesine sahip olmadığınızı fark ediyorsunuz. İşte o an önünüze iki seçenek çıkıyor; ya çalıştığınız mağazada kalıp, normal hayatınıza devam ederken parayı denkleştirmeye çalışacaksınız ya da çalıştığınız bu mağazada 5 yıl içinde kazanacağınız parayı, saatler içerisinde Las Vegas’ta bir kumarhanede kazanacaksınız. Bu ikilem ile başlayan film, size eğlenceli iki saat sunacak.

2008 yapımı olan 21, yönetmenliğini Robert Luketic’in yapıtığı başrollerinde Jim Sturgess, Kevin Spacey, Kate Bosworth ve Laurence Fishburne gibi isimlerin yer aldığı suç türünde bir filmdir. Şimdi biraz filmden bahsedelim:

İlk başta kırmızı hırkasını giymiş bisiklet sürerken karşımıza çıkan Ben’i, masumane tavırlarıyla izliyoruz. Boston’da yaşayan, bir mağazada çalışan, çalışkan arkadaş tayfasıyla robot tasarlayan, Harvard Tıp için burs almaya çalışan Ben’in hayatı bir derste yaptığı istatistik konuşması ile değişiyor.

Ben’in zekasını fark eden öğretmeni Micky Rosa, ona ders sonrasında bir teklifte bulunuyor. Teklif, odada bulunan diğer dört kişiyle birlikte Las Vegas’a gidip “21” oynamak. Asıl sorun, bunu oyunun kurallarına aykırı şekilde oynarken her şeyi planlı bir şekilde yürütmek. Teklife ilk başta sıcak bakmayan Ben, bu işin içinde olan ve platonik olduğu kız iş yerine gelip onunla konuşunca bir anda teklifi kabul ediyor. Her ne kadar filmi izlerken buna dikkat etmesek de, aslında Ben ilk kumarını sadece uzaktan tanıyıp sevdiği bir kıza güvenerek oynuyor. Harvard Tıp kazanmışsınız ve hayalinizi gerçekleştirmenize tek bir adım varken, illegal bir işe girmekte olumsuz düşünürken, sevgi bu kadar ciddi şeylerin önüne geçip seçiminizi etkiler mi? Filmdeki ana karakterimiz bu sorunun cevabını, “evet” olarak veriyor ve hazırlıklar başlıyor. İlk olarak oyunla ilgili kart sayma işini öğreniyor. Sonrasında arkadaşlarının ona oyun sırasında yapacağı hareketlerin ve söyleyeceği sözlerin ne anlama geldiğini ezberliyor. Müthiş bir sayısal zeka olan Ben, 21 oyunu konusunda hiç zorlanmıyor, oyuna hemen adapte oluyor. Hafta sonu ise Las Vegas’ta iş başlıyor.

Bu kısımdan sonra film; okul, otel ve kumarhane üçgeni içerisinde devam ediyor. Las Vegas’ta tamamen farklı bir görünüme bürünen bu grup, sahte kimlik kartlarından tutun konuşma aksanlarını bile değiştiriyor.

Ben, 21’de kazandığı çok parayla gelen özgüvenle birlikte, Las Vegas’ta hayal bile edemeyeceği bir hayat yaşamaya başlıyor. Hatta bunu şu replikle ifade ediyor,Boston’da bir sırrımız vardı. Vegas’ta ise bir hayatımız vardı.”. Hayatında, hiçbir şeyin ulaşılmaz olmaması ve her şeyin lüksleşmesiyle birlikte bocalamaya başlayan Ben, bazen Boston’daki hayatı ile Las Vegas’taki hayatını karıştırmaya başlıyor. Peki, bu noktadan sonra ne oluyor?

İşte tam bu noktadan sonra filmde aksiyon, stratejik planlar, “yok artık” olaylar hız kazanmaya başlıyor.

Genel bir toparlayacak olursam; filmdeki istatistik olaylar gerçekten insanı etkiliyor. Hatta bir ara aklıma, Adam Fawer’ın Olasılıksız kitabı da gelmedi değil. Sizi canlı tutan, bir sonraki hareketi bazen tahmin ettiğiniz, bazen tahmin edemediğiniz bir film.

Film çekiminden bahsedecek olursak şöyle bir şey dikkatimi çekti. Sanki filmin bazı sahneleri bana, bir dizi sahnesi izliyormuşum etkisi verdi. Belki bunu siz de fark edersiniz. Nedeni hakkında ise, her ne kadar 2008 yılı bize çok da uzak gelmese de teknolojinin bu zamanki kadar ileri olmadığı bir dönem olarak düşünüldüğünde “eski film= eski çekim” algısıyla bunu açıklayabiliriz diye düşünüyorum.

Filmle ilgili görüşlerinizi benimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Son olarak filmin mottosuyla yazımı noktalayıp sizi fragmanla baş başa bırakıyorum. “Winner winner chicken dinner.” 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here