Ana sayfa Sinema Yaşanmış Hikayelerden İlham Alan 18 Büyüleyici Film

Yaşanmış Hikayelerden İlham Alan 18 Büyüleyici Film

2164
0

Usta oyunculukları ve gerçek hikayelerden ilham alan senaryolarıyla hafızalarınızda yer etmesini istediğimiz 18 başarılı filmi sizler için listeledik. Keyifli okumalar.

1Her Şeyin Teorisi

“Yüz milyon galaksinin arasındaki bir dış mahallede daha küçük bir gezegende ortalama bir yıldızın etrafında dolanan gelişmiş primatlar olduğumuz gayet açık. Ama medeniyet doğduğundan beri insanlar dünya düzeninin altında yatan bir anlayış için yalvarıp durdular. Evrenin sınır koşulları hakkında çok özel bir şey olmalı. Sınır olmamasından daha özel ne olabilir? İnsan çabasının da bir sınırı olmamalı. Hepimiz farklıyız. Hayat ne kadar kötü görünse de her zaman yapabileceğin ve başarılı olabileceğin bir şey vardır. Nefes aldıkça umut vardır.”

Hawking, üniversite yıllarından itibaren evrendeki tüm kuvvetlerin birbiriyle bağını açıklayan tek, basit bir denklem üzerine çalışmıştır. Evrenin oluşumunu bilimin gerçekliğine dayandıran, gençliğinde katı bir tavırla karşısında yer aldığı Tanrı kavramını gün geçtikçe benimseyen ve neredeyse tüm hayatını her türlü fiziksel yetiden uzak, yalnızca bir beynin içinde geçiren Hawking’in bolca özel hayat sosuyla bilimsel kariyerine tanıklık ediyoruz 2 saat boyunca. Enfes bir Eddie Redmayne oyunculuğuna da tanıklık edeceğiniz “Her Şeyin Teorisi”, hayatını sevgi üzerine kuran ve sevgi üzerine yaşayan bir adamın hikayesi. 

2Gizli Sayılar

Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson NASA’da çalışan üç siyahi kadındır, ve ırkçılığın doruk noktalarında seyrettiği dönemin ABD’sinde, bundan nasiplerini almaktalardır Uzay ve bilimlerinin derinliklerindeki sorunları müthiş zekalarıyla çözmeye çalışan bu kadınlar gelmiş geçmiş en önemli NASA operasyonlarından birinde de büyük rol oynayacaklardır. Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in bütün dünyayı heyecana boğan operasyondaki her adımı bu 3 zeki bilim kadınının yardımıyla olacaktır.

Gizli Sayılar, Theodore Melfi tarafından yönetilen ve Melfi ile Allison Schroeder tarafından Margot Lee Shetterly’nin kurgusal olmayan aynı adlı kitabından uyarlanan 2016 yapımı Amerikan biyografik drama filmi.

3En Karanlık Saat

En Karanlık Saat, Joe Wright’ın yönettiği ve Anthony McCarten’ın senaryosunu yazdığı 2017 çıkışlı İngiliz biyografik savaş filmidir. İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Winston Churchill’in İngiliz ulusunu ayakta tutmak adına verdiği mücadeleyi ödüllü oyuncu Gary Oldman’ın efsane oyunculuk performansı eşliğinde izliyoruz.

4Bohemian Rhapsody

Tarihin en ikonik rock gruplarından Queen’i konu alan Bohemian Rhapsody, en az müziği kadar sıra dışı olan solisti Freddie Mercury’nin geçmişine odaklanıyor.

“Mr. Robot” dizisinin yıldızı 2 Altın Küre adayı Rami Malek’in başrolünde olduğu film, grubun efsane olmuş şarkılarının ortaya çıkışına, Mercury’nin dramatik bir şekilde değişen yaşam tarzı sonucu yaşadığı iç çatışmaya ve yaşamını tehdit eden hastalığına rağmen müzik tarihinin en büyük performanslarından birinde gruba liderlik ettiği Live Aid konserine uzanıyor.

5Dangal

Dangal, 2016 yapımı spor-dram türünde bir biyografik Hindistan filmidir. Film, eski güreşçi Mahavir Singh ile güreşmeyi öğrettiği iki kızının toplumsal baskılara direnerek yükselen ve destansı zaferlerle taçlanan gerçek hikayesine dayanıyor. “Dangal”, dünyaca ünlü Bollywood yıldızı Aamir Khan’ın filmografisinin en etkileyici parçalarından.

612 Yıllık Esaret

1841 yılının Amerika Birleşik Devletleri’nde geçen film, özgür bir siyahi olarak yaşayan Solomon Northup’ın hikayesini konu ediniyor.

Northup, kendisini müziğe adamış, ailesiyle birlikte özgür yaşayan mutlu siyahi bir adamdır. Bir gün 2 adam ile tanışır ve işi için Washington’a gider. İnandığı medeni dünya alt üst olur çünkü kaçırılıp Güney’de bir çiflikte köle olarak çalışması için satılır. Tam 12 yıl boyunca bir yandan özgür bir siyahi olduğunu ispatlamaya çalışırken, bizler de 2 saati aşkın bir süre boyunca Amerikan İç Savaşına ve siyahi kölelerin dramına tanıklık ediyor olacağız.

7The Wolf of Wall Street

Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik romanından Terence Winter tarafından uyarlanan filmde, başrolde Leonardo DiCaprio’yu izliyoruz.

Jordan Belfort 24 yaşında genç, hırslı bir Wall Street çaylağıdır. Hırsı onu, bir günde milyonlarca dolar kazanıp harcayabilen bir adama dönüştürürken Belfort, her güzel şeyin bir sonu olduğunu da öğrenecektir.

2013 ABD yapımı kara komedi filminin yönetmen koltuğunda, pek çok kez Di Caprio ile çalışan Martin Scorsese oturuyor.

8Sully

Chesley Sullenberger ve Jeffrey Zaslow’un “En Yüksek Görev” adlı otobiyografik kitabından uyarlanan film, Chesley Sullenberger’in 2009’da arızalanan yolcu uçağını Hudson Nehri’ne indirmesini ve devamında yaşanan soruşturma sürecini ele alıyor.

Başrolünde, oynadığı neredeyse her kararakteri hafızamıza kazıyan Tom Hanks’in olduğu filmin yönetmenliğini Clint Eastwood üstleniyor.

9Ay’da İlk İnsan

James R. Hansen’ın “First Man: The Life of Neil A. Armstrong” isimli kitabından beyazperdeye uyarlanan film, Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği’nin 1960’lardaki uzay yarışını konu alıyor. Yuri Gagarin’in uzaya çıkan ilk insan oluşunun ardından NASA’nın yüzleştiği muazzam baskıyı yansıtan filmde, aya ayak basan ilk insan olan Neil Armstrong rolünde Ryan Gosling’i izliyoruz.

10Snowden

Ünlü yönetmen Oliver Stone tarafından yönetilen biyografik gerilim filminde başrolü Joseph Gordon-Levitt üstleniyor. Her ABD’li gibi ülkesine bağlı olan Edward Snowden, CIA’ye bağlı bir yapıda bilgisayar uzmanı olarak çalışmaktadır.

Amerikan hükümetinin “ulusal güvenlik” gerekçesiyle insanların özel bilgilerini nasıl izlediği ve kaydettiğine şahit olan Snowden, bu durumun ülkesinin kuruluş ve yükselişine öncülük eden “özgürlük” prensibine ters düştüğüne karar verir. Bir adım daha ileri giderek bu durumu ifşa etmeye karar verdiğinde ise, devleti tarafından “hain” ilan edilirken, halk gözünde ise bir kahramana dönüşüyor.

11Sosyal Ağ

Bugün üye sayısı milyarları bulan sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsü. Filmin mottosu olan “Birkaç düşman edinmeden 500 milyon arkadaş kazanamazsınız” sözü, filmin de hikayesini oluşturuyor. 3 Oscar ödüllü filmin yönetmen koltuğunda 1999 yapımı kült Hollywood filmi “Dövüş Kulübü” ‘nün de yönetmenliğini yapan David Fincher oturuyor.

12127 Saat

2010 yapımı, başrolünü James Franco’nun üstlendiği film, Aron Ralston adlı dağcının başından geçen kazanın anlatıldığı gerçek olaylara dayanıyor. Utah yakınlarındaki bir kanyonda gezintiye çıkan Ralston, kolunu bir kaya parçasına sıkıştırır ve 5 gün boyunca aç ve susuz bir halde kendisiyle yüzleşir. Film, izlemeye başlamadan önce Google’da Aron Ralston ’un hikayesini aratanlar için aynı zamanda psikolojik gerilim unsurları da taşıyor ve James Franco bu unsuları beyaz perdeye başarıyla taşıyor.

13Zafere Hücum

Formula 1’in efsane pilotları Niki Lauda ve James Hunt arasındaki rekabete odaklanan 2013 yapımı filmde, başrollerde Chris Hemsworth ve Daniel Brühl yer alırken, yönetmenlik koltuğunda ise Ron Howard oturuyor.

1976 yılında, ikilinin yeteneklerinin zirve yaptığı Formula 1 sezonunda geçen filmde, iki başrol oyuncusunun başarıyla hayat verdiği karakterlerin iç dünyasının isabetli, epik ve sarsıcı bir yansımasını izliyoruz.

14Lion

5 yaşındaki Hintli Saroo, ağabeyini beklediği tren vagonunda uyuyakalır. O uyurken trenin yola çıkması sonucu küçük çocuk uyandığında kendini evinden kilometrelerce uzakta bulur. Artık kayıptır ve eve nasıl döneceğine dair bir fikri yoktur. Küçük yaşta hiç bilmediği coğrafyaların tehlikesiyle yüzleşen Saroo’nun talihi Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinildikten sonra değişir ve sevgiyle büyür. Ancak ailesini bulma isteği giderek bir saplantıya dönüşür. Elinde hiçbir şey olmadan ilerlemeye çalışan genç Saroo’nun içindeki çaresizlik zamanla hayatını da etkilemeye başlar.

Filmi başrollerinde Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman ve David Wenham gibi isimler yer alırken, filmin yönetmenliğini ise Garth Davis üstleniyor.

15Umudunu Kaybetme

Kişisel gelişimi konu edinen neredeyse her içeriğe ilham veren Umudunu Kaybetme, Chris Gardner adında bir Amerikalı’nın hayatını anlatıyor. İyi, çalışkan ve fedakar bir baba rolünde izlediğimiz Will Smith, oğlu Jaden Smith ile kamera karşısına geçerek en umutsuz anlarımızda bile hayallerimizden vazgeçmememiz gerektiğini söyleyen, tekrar tekrar antidepresan niyetine izlenebilecek bir başarı öyküsüne hayat veriyor.

16Deli ve Dahi

Deli ve Dâhi, Farhad Safinia’nın yönettiği,  Simon Winchester’ın 1998 yılında yayımladığı The Surgeon of Crowthorne isimli kitabından uyarlanmış, 2019 yapımı biyografik dram filmdir. 

Oxford İngilizce Sözlüğü’nün yaradılışının gerçek hikayesini konu edinen filmde Professor James Murray, gerçekleştirmek istediği Oxford İngilizce Sözlüğü projesi için gecesini gündüzüne katarak çalışmaktadır. Çok tehlikeli hastaların konulduğu bir akıl hastanesinde yatmakta olan Dr. W.C. Minor, profesöre 10,000 kelimelik bir çalışma gönderir. Minor’un gönderdiği bu liste, ikilinin yollarının kesişmesine neden olur.

17Wikileaks: Beşinci Kuvvet

Wikileaks’ın sancılı ortaya çıkış hikayesini izlediğimiz filmde, bugün adını geniş kitlelere duyurmuş olan Julian Assange rolünde yakın dönem Hollywood’unun yetenekli isimlerinden Benedict Cumberbatch’ı izliyoruz.

Wikileaks’ın bir diğer kurucusu olan Daniel Domscheit-Berg’in kendi kaleme aldığı kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Twilight serisinin son iki filmini de çeken Bill Condon yer alıyor.

18Zoraki Kral

Filmin öyküsü, babası V. George’un ölümünün ardından, ağabeyi Edward’ın Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahttan vazgeçmesiyle birlikte Arthur George’un kendisini sürpriz bir şekilde tahtta bulmasıyla başlıyor. Fakat tahta oturan yeni kralın önemli bir engeli vardır. Halka hitap etmekte sorunlar yaşayan kral çocukluğundan beri başına dert olan kekemeliğini yenmek zorundadır. Yeni kralın bu sorununu yenmesi ve onu kraliyet makamına hazırlaması için Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Logue devreye girer ve olaylar gelişir.

Oscar ödüllerinde 12 dalda aday olan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen dalları başta olmak üzere 4 ödül kazanan ‘Zoraki Kral’, İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here